Upał – czas na fontanny i wodotryski!

Upał – czas na fontanny i wodotryski!

Kiedy składane są pomysły na projekty do budżetu partycypacyjnego w Warszawie? W grudniu. Zimową porą nie łatwo przypomnieć sobie upalne dni. Może właśnie dlatego w budżecie partycypacyjnym w 2019 roku pod głosowanie poddano tak niewiele projektów zawierających elementy wodne: fontanny, czy poidełka, a także np. tężnie. Spośród ponad 1600 projektów poddanych pod głosowanie udało się wybrać tylko 10, które takie elementy zawierają.

Dlaczego woda?

Tymczasem zmiana klimatu następuje. Jak można dowiedzieć się z mapy klimatycznej m.st. Warszawy szczególnie śródmieście miasta dotknięte jest zjawiskiem miejskiej wyspy ciepła [ZOBACZ – http://adaptcity.pl/srednia-temperatura-rok/]. Niewielki udział powierzchni zielonych w stosunku do powierzchni zabetonowanych w śródmieściu powoduje dodatkowe podniesienie odczuwalnej dla człowieka temperatury powietrza nawet o kilka stopni [ZOBACZ – http://adaptcity.pl/przepuszczalnosc10/]. Jest to szczególnie odczuwalne nocą, kiedy miasto nie wychładza się poniżej 18 st. C [ZOBACZ – http://adaptcity.pl/noce-cieple/]. W upalne dni dostęp do wody, w postaci fontanny czy poidełka może być dla nas wielką przysługą, a dla dzieci świetna zabawą.
W ciągu najbliższych 30-50 lat może okazać się, że w Warszawie zaczniemy mieć więcej dni ciepłych latem, niż mroźnych zimą [ZOBACZ – http://adaptcity.pl/tsr-41-50-rcp45/]. Płynąca woda w mieście, będzie wtedy dla wielu niezbędna do życia.

Projekty wodne w BP 2019 w Warszawie
Strumień na Skwerze Oleandrów [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/14410] – Śródmieście
Zwróćmy fontannę muranowskim żabkom [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/13776] – Wola
Pluskowisko przy placu zabaw [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/15669] – Wesoła
Fontanna w Parku Praskim [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/15547] – Praga Północ
Aqua placyk w obrębie placu zabaw Plastusiowo przy ul. Kochanowskiego 22 [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/16323] – Bielany
Tężnia solankowa dla Osiedla Niedźwiadek i mieszkańców Ursusa Północnego [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/15671] – Ursus
Tężnia solankowa w Parku Picassa – mini uzdrowisko [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/14090] – Białołęka
Tężnia solankowa – reaktywacja [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/14742] – Białołęka
Pij, Warszawo – na Starej Ochocie [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/14974] – Ochota
Poidełko dla człowieka i czworonoga [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/15252] – Wesoła

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz