Zielone przystanki w Siemiatyczach – incjatywa do naśladowania

Zielone przystanki w Siemiatyczach – incjatywa do naśladowania

W centrum miasta, które jest położone w województwie podlaskim, przy drodze krajowej nr 19, przy Placu Jana Pawła II powstały dwa zielone przystanki obsadzone roślinnością z mini ogrodem na dachu. Zostały zlokalizowane w miejscu, gdzie jest dość duży ruch samochodowy.
Stosując do budowy przystanków technologię zielonych dachów wykorzystano tę przestrzeń do działań związanych z pochłanianiem zanieczyszczeń i CO2 z powietrza oraz do retencjonowania wód opadowych.
Jak powiedział inicjator zielonych przystanków burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz pomysł zielonych przystanków zainspirowany został zielonymi dachami oraz ekologicznymi przystankami w Skandynawii.
Celem tego typu inwestycji jest efekt ekologiczny (wspomaganie procesu ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian) oraz edukacyjny – czyli refleksja jak łatwo można żyć zgodnie z naturą, że takie życie jest dobre, korzystne dla zdrowia. Ważny jest również cel promocyjny – Siemiatycze są w Polsce jednym z pierwszych miast, które stawiają zielone przystanki. Mieszkańcy doceniają również efekt estetyczny – przystanki stały się ładnie wkomponowaną małą architekturą upiększająca krajobraz miasta.
Zgodnie z zaplanowanym celem edukacyjnym przystanki stały się nośnikiem informacji w zakresie ekologii. Zostały wyposażone w tablice informacyjno-edukacyjne na temat ochrony środowiska. Dzięki podświetleniu lampami ledowymi, równie efektownie prezentują się w godzinach nocnych. Zieleń na przystankach będzie pielęgnowana, została tak zaprojektowana, żeby rośliny wzajemnie się uzupełniały i żeby cały czas coś się działo.
Zielone przystanki z pewnością staną się wizytówką miasta. Burmistrz Siemiatycz już teraz planuje inne ekologiczne inwestycje, w tym instalacje zielonych dachów.
Na tę ciekawą realizację udało się pozyskać dofinansowanie. Projekt Miasta Siemiatycze pn. „Żyjące przystanki nowoczesne rozwiązania ekologiczne w Siemiatyczach” był realizowany w miesiącach marzec – czerwiec 2017 r., przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

 

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz