Plac dachem budynku w Centrum Dialogu Przełomy

Plac dachem budynku w Centrum Dialogu Przełomy

Stworzenie budynku wystającego spod powierzchni placu to ciekawe i bardzo efektywne wykorzystanie przestrzeni. Szczególnie tej w centrum miasta, której nigdy nie jest za dużo. Z jednej strony zyskuje się obiekt, który można wykorzystać jako miejsce spotkań, wystaw etc. Z drugiej utrzymana zostaje przestrzeń publiczna w postaci placu, który ma przy tym niebanalną strukturę.

Tego typu podejście zastosowano w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy, działającym w ramach Muzeum Narodowego. Na początku lipca 2016 roku obiekt stojący pod powierzchnią placu Solidarności został uznany za najlepszą przestrzeń publiczną w Europie w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016.

Dwukondygnacyjne centrum wystawiennicze, które ma się skupiać na najnowszych dziejach Szczecina i Pomorza Zachodniego w większej części schowane jest pod ziemią. Autorzy projektu z pracowni KWK Promes, zdecydowali się na wybicie powyżej placu północno-wschodniego narożnika obiektu. Dzięki temu plac zyskał bardziej dynamiczny kształt – podniesiona jest także płyta placu w przeciwległym, zaokrąglonym nieco narożniku.

 

Źródła:

http://www.miasto2077.pl

Fot: Robert Konieczny

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz