Podtopienia, susza, smog –  co proponują mieszkańcy  Wawra?

Podtopienia, susza, smog – co proponują mieszkańcy Wawra?

Dopłaty do termomodernizacji budynków, zwiększenie częstotliwości kursowania linii komunikacji miejskiej, zakaz spalania paliwa niskiej jakości oraz śmieci i odpadów, a także systematyczna edukacja mieszkańców to tylko niektóre z pomysłów, które zaproponowali mieszkańcy w Wawrze podczas konsultacji społecznych. Konsultacje odbyły się w dniu 7 lutego br. w ramach przygotowania założeń Strategii adaptacji do zmian klimatu.

Spotkanie konsultacyjne miało charakter dyskusji nad mapą dzielnicy, na której mieszkańcy wskazywali miejsca, gdzie wg. nich pojawiają się zagrożenia: smog, podtopienia czy susza. Zgodnie stwierdzono, że smog występuje wszędzie, a jego głównym sprawcą są budynki jednorodzinne wciąż opalane węglem i drewnem, a także odpadami. Dodatkowo mieszkańcy wskazali na szczególną uciążliwość spalin wzdłuż głównych ulic: Patriotów, Bronisława Czecha, Wału Miedzeszyńskiego, oraz mniejszych jak Korkowa. Dla Aleksandrowa i Falenicy szczególnie dokuczliwe są podtopienia, głównie przez zniszczoną przez samych mieszkańców meliorację. Wspomniano też o ul. Skrzyneckiego, która pomimo remontu jest stale zalewana. Zwrócono uwagę, że obniżył się poziom wody gruntowej, brakuje wody w studniach, zanika woda w zbiornikach np. Morskie Oko, kanałach i ciekach.
Następnie moderatorzy prowadzący spotkanie poprosili mieszkańców o zaproponowanie swoich rozwiązań na wskazane wcześniej niedogodności związane ze smogiem, suszą oraz podtopieniami. Na pytanie prowadzącego jak poradzić sobie ze smogiem w Wawrze padło wiele ciekawych pomysłów. Wśród zaproponowanych rozwiązań pojawiły się propozycje związane z rozwojem sieci ciepłowniczej, dopłatami do termomodernizacji budynków, dofinansowaniem wymiany kotłów węglowych oraz rozwojem transportu miejskiego. Udrażnianie rowów i odtwarzanie rowów zlikwidowanych to tylko niektóre pomysły mieszkańców Wawra, które pomogą walczyć z podtopieniami. Susza dotyka boleśnie wszystkich o czym intensywnie dyskutowano pod koniec spotkania. Wszyscy byli zgodni, że sadzenie zieleni i ograniczanie zabetonowanej powierzchni to jeden z pierwszych kroków ku poprawie jakości życia podczas upalnych dni.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz