Nowe skwery i parki dla Warszawy – budżet partycypacyjny 2019

Nowe skwery i parki dla Warszawy – budżet partycypacyjny 2019

Tereny miejskie są pod presją urbanizacji. Przestrzeni dla terenów zieleni systematycznie w miastach ubywa. Warszawa nie jest w tym zakresie wyjątkowa. Pełno w przestrzeni publicznej ogłoszeń o nowo budowanych osiedlach, ale niestety relatywnie mało informacji o nowo tworzonych terenach zieleni urządzonej. Dlatego budżet partycypacyjny Warszawy 2019 przewiduje nowe parki i skwery. W Warszawie ok. 23% mieszkańców dostrzega niewystarczającą ilość terenów zieleni w swojej okolicy, najwięcej na Pradze Północ (51%), a najmniej w dzielnicach ościennych, o mniejszej gęstości zaludnienia i dostępie do terenów leśnych, np. Wesoła, Rembertów (poniżej 15%). Takie dane odczytamy z badań dotyczących jakości życia w Warszawie [ZOBACZ].

Po co nam nowa zieleń?
Zieleń parkowa jest szczególnie cenna w mieście, ze względu na jej walory estetyczne, ale też praktyczne. Każdy skwer czy park zmienia nie tylko krajobraz miasta, ale także jego mikroklimat. W gęsto zarośniętym parku temperatura w upalnie dni może być nawet kilkanaście stopni niższa, niż na całkowicie wybetonowanych placach czy parkingach [ZOBACZ]. W drzewach gniazdują ptaki oraz inne drobne zwierzęta, które pomagają walczyć ze zwierzętami utrudniającymi ludzkie życie w miastach, np. komarami. Drzewa w różnej formie gromadzą wodę w okresie suchym, nie pozwalając lokalnie na zbyt szybkie przesuszenie gleby, albo na wystąpienie lokalnych podtopień w budynkach. Nowe parki, to lepsza adaptacja miasta do zmian klimatu.

Dlatego warto tworzyć nowe parki w miastach. Niestety od wielu lat, ze względu na wadliwe ukształtowanie systemu planowania przestrzennego w Polsce, władze miejskie bardzo powoli rozbudowują systemy terenów zieleni. Z pomocą przychodzą im jednak mieszkańcy i budżet partycypacyjny. Na 2019 rok w Warszawie zgłoszono do budżetu partycypacyjnego ponad 2400 projektów, z tego ponad 1600 zostało przyjętych do głosowania. Głosowanie odbywa się jeszcze do 30 czerwca 2018 roku. Specjalnie dla czytelników portalu wybraliśmy kilka najciekawszych projektów zgłoszonych do budżetu, które polegają na budowie nowych parków i skwerów w stolicy. Projekty często połączone są z odzyskaniem terenów wcześniej zabetonowanych, na zieleń. Jeśli możecie zagłosujcie zatem na te projekty!

Wybrane projekty parkowe z BP2019 w Warszawie
Park Leśny na Nowodworach [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/13447] – Białołęka
Zieleń zamiast betonu [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/13337] – Mokotów
Park pokoleń [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/12962] – Wilanów
Skwerek Stołeczny [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/13519] – Żoliborz
Zielony chodnik między Saską Kępą a Gocławiem [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/15643] – Praga Południe
Park Odpoczynku [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/16303] – Białołęka
Park kieszonkowy przy Panieńskiej [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/14171] – Praga Północ
Rewitalizacja placu pomiędzy CH Merkury a Urzędem Dzielnicy [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/16001] – Żoliborz
Mikroklimat na Niedźwiadku [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/13691– Ursus
Zielony Służew nad Dolinką [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/13777] – Mokotów
Zielona Skarpa [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/15908] – Śródmieście
Budujemy nowy park na Woli – rejon Człuchowska-Olbrachta [https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/13606] – Wola

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz