Łaki zamiast trawników w Katowicach

Łaki zamiast trawników w Katowicach

Katowice znudzone zielonymi trawnikami, postanowiły zamienić je w łąki. Przy Rynku powstanie Łąka Centralna, a w innych miejscach mniejsze łąki kwietne. Łąki kwietne nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale także wzbogacają miejski ekosystem.

– Trawniki są nudne. A łąki, nie dość, że cieszą oko to jeszcze oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom. Istotnym walorem łąk w miastach jest też brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne – mówi Karol Podyma z Fundacji Łąka.
W grudniu Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ (COP 24). Jak przekonują urzędnicy, sianie łąk, które pomagają m.in. w walce ze smogiem i skutkami zmian klimatycznych, jest okazją do zainteresowania mieszkańców tym tematem.

28 kwietnia wysiana została Łąka Centralna, między ulicami Piotra Skargi i Franza Wincklera pojawią się polne kwiaty. Chodzi o powierzchnię około 380 mkw. Łąkę tworzyć będzie mieszanka nasienna składająca się z kilkudziesięciu rodzimych gatunków roślin kwiatowych. Na łące w pierwszym roku zakwitnie mak polny, chaber bławatek, kąkol polny oraz kilka innych jednorocznych chwastów.
– Liczymy się z opiniami mieszkańców przy planowaniu inwestycji na terenach zielonych, realizujemy wspólnie zielone projekty z BO. Do łąk też chcemy najpierw przekonać mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wspólne sianie łąki to element projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach. Magistrat chce aby w dbanie o miasto zaangażowali się mieszkańcy.
Łąki wysieje  Zakład Zieleni Miejskiej. Wśród lokalizacji są działki przy ul. Uniwersyteckiej, pasy zieleni na Skwerze Przyjaciół z Miszkolca (dawniej nazywanym „Sokolską Łąką” przy ul. Sokolskiej) i na wysokości „niebieskich bloków” (Koszutka) czy teren przy rondzie na osiedlu Paderewskiego.
– W tym roku testujemy łąki miejskie w kilku lokalizacjach. Jeśli projekt się powiedzie, w kolejnych latach możemy go rozszerzyć o kolejne tereny – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.
Łąkę, w ramach przygotowywanej inwestycji przy ul. Chrobrego 25 (Osiedle Tysiąclecia), planuje również wysiać Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Łąka kwietna w mieście, to same korzyści.

Łąka nie wymaga regularnego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców. Mało mówi się o tym, jak szkodliwe są spaliny z kosiarek, a eksperci wskazują, że kosiarka produkuje tyle zanieczyszczeń, co 11 samochodów. Do tego drobne cząsteczki niespalonego paliwa, wystawione na promieniowanie słoneczne, tworzą smogotwórczy ozon. Wykorzystanie wysokich roślin łąkowych nie tylko ogranicza emisję spalin, ale wręcz sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych – łąki zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły.
Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów mogą absorbować 2 razy więcej wody niż trawnik.
Wyższa roślinność ma też funkcję izolacyjną, zapobiegając tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet 10-15C wyższa, niż na przedmieściach.
Oprócz tego łąki wzbogacają ekosystem miejski, stanowiąc pełne życia wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków.

źródło: www.infokatowice.pl, Fundacja Łąka laka.org.pl.

 

 

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz