Konsultacje społeczne z mieszkańcami Pragi Południe odbyły się 30 marca br. w PROMie Kultury na Saskiej Kępie. Podczas spotkania z dyskutowano m.in. o smogu, zieleni, podtopieniach i upałach.
Spaliny z komunikacji miejskiej występujące głównie w okolicach ulic: Bora Komorowskiego, Grochowskiej oraz Al. Stanów Zjednoczonych są według mieszkańców jedną z przyczyn zanieczyszczenia powietrza w dzielnicy. By zmniejszyć występowanie tego problemu mieszkańcy zaproponowali rozbudowę metra, nowych linii tramwajowych, trolejbusy oraz budowę parkingu typu P+R przy pętli na Gocławiu. Padły także pomysły dotyczące bezpłatnej komunikacji miejskiej, ograniczenia wjazdów aut do miasta oraz wprowadzenia stref wjazdu do miasta. Równie istotny i dotkliwy dla lokalnej społeczności jest smog, który powodują stare piece oraz słabej jakości paliwo używane do ogrzewania domów. W tych przypadkach rozwiązania jakie proponowano to dotacje do zmiany ogrzewania, akcje edukacyjne i informacyjne na temat wymiany starych piecy oraz stały monitoring zanieczyszczeń. W walce ze smogiem mogłoby pomóc dbanie i ochrona terenów zielonych oraz ograniczanie sprzedaży działek, a także sadzenie nowych drzew.
Problem powodzi i podtopień na Pradze Południe to okolice ulic: Zwycięzców, Kinowej, Nobla, Ostrobramskiej, Styki, Obrońców, Berezyńskiej oraz Czeskiej. Wiąże się głównie z niewydolnością systemu kanalizacyjnego oraz złym odprowadzaniem wody z posesji. Pomysły jakie zgłosili mieszkańcy to m.in. podwyższenie wału powodziowego i zabezpieczenie go wkładką betonową, prace hydrotechniczne na Wale Miedzeszyńskim, ochrona nadwiślańskich terenów zielonych oraz przystosowanie części terenów miejskich i wykorzystywanie ich jako zbiorników retencyjnych.
Saska Kępa oraz Gocław są często dotykane są przez gwałtowne burze i wichury. By poradzić sobie z tymi problemami mieszkańcy proponują by dbać o drzewa m.in. przycinać korony oraz sadzić gatunki drzew, które sprawdzają się na terenach miejskich i w razie gwałtownych zjawisk atmosferycznych nie stanowią dużego zagrożenia.
Miejscami gdzie upały najbardziej dokuczają mieszkańcom są m.in. okolice ulic Samolotowej, Dedala, Horbaczewskiego, Kordeckiego i Znicza. Brak zieleni, wycinka drzew, parkingi w miejscach trawników i betonowe alejki w parkach to główne przyczyny zatrzymywania ciepła w dzielnicy podczas upalnych dni. By zmniejszyć odczuwanie skutków wysokich temperatur mieszkańcy proponują kurtyny wodne, zielone komnaty, polewaczki na placach zabaw i fontanny w parkach. Nie mniej ważna jest zmiana planów zagospodarowania przestrzennego np. powiększanie powierzchni zielonych, budowa nowych osiedli z dużą ilością zieleni, a także edukacja mieszkańców.