Konsultantki i konsultanci mapy klimatycznej Warszawy rozpoczęli prace

Konsultantki i konsultanci mapy klimatycznej Warszawy rozpoczęli prace

20 lutego 2015 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Konsultantów Naukowych mapy klimatycznej Warszawy. Komitet ma na celu wsparcie merytoryczne realizacji mapy klimatycznej i zapewnienie jej jakości. Na spotkaniu omówiono koncepcję przygotowania mapy. Mapa klimatyczna dla Warszawy będzie pierwszą tego typu w Polsce.

Do Komitetu Konsultantów Naukowych zaprosiliśmy uznane osoby mające doświadczenie w badaniu klimatu oraz środowiska Warszawy. W tym gronie znalazły się następujące osoby:

  • prof. Halina Lorenc – wieloletnia pracowniczka IMGW, gdzie prowadziła liczne prace w zakresie obserwacji klimatu Polski oraz Warszawy. W ostatnich latach zaangażowana była m.in. w projekt KLIMAT IMGW.
  • prof. Szymon Malinowski – fizyk atmosfery, pracownik IGF UW, mający duże doświadczenie w zakresie badania chmur, a w ostatnim czasie współpracujący aktywnie z organizacjami pozarządowymi w zakresie obalania mitów o ociepleniu klimatu, m.in. z portalem Nauka o Klimacie.
  • prof. Barbara Szulczewska – architektka krajobrazu, wieloletnia pracowniczka SGGW aktywnie zaangażowana w badania zieleni Warszawy, opracowywała m.in. System Przyrodniczy Warszawy dla potrzeb studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta.
  • prof. Tadeusz Markowski – urbanista, specjalizujący się w zarządzaniu rozwojem miast, infrastrukturą miejską, warunkami bytowania ludności, działający na Uniwersytecie Łódzkim oraz w Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP).

W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele i przedstawicielki Urzędu Miasta Warszawy i Ministerstwa Środowiska.

Koncepcja mapy

Na pierwszym spotkaniu zaprezentowano koncepcję stworzenia mapy klimatycznej Warszawy. Swoje prezentacje w tym zakresie zaprezentowały dwie członkinie zespołu wykonawczego. Prof. Elwira Żmudzka, klimatolog UW, przedstawiła szczegółowe założenia pierwszej fazy prac dotyczące analizy zmienności zjawisk klimatycznych na terenie Warszawy. Dr Małgorzata Liszewska z ICM UW omówiła założenia dotyczące modelowania matematycznego zmian klimatu do roku 2060, które zostaną wykonane dla terenu Warszawy.

W dyskusji poruszono kilka ciekawych kwestii, głównie związanych z pozyskaniem danych do analiz. Wskazano m.in. na możliwości pozyskania dodatkowych danych dotyczących opadów na terenie miasta czy współpracy z zespołami naukowców zajmującymi się modelowaniem warunków wietrzności na terenie miasta.

Plany najbliższych spotkań

W ciągu najbliższego roku odbędzie się jeszcze przynajmniej siedem spotkań Komitetu Konsultantów Naukowych. Wstępnie ustalono, że drugie spotkanie odbędzie się w kwietniu i będzie poświęcone analizom dotyczącym aktualnego stanu ekosystemu miasta, a kolejne w czerwcu na temat wyników analiz zmienności zjawisk klimatycznych na terenie miasta.

Wojciech Szymalski

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz