Jaki będzie KLIMAT w Warszawie? Upały, burze, wichury, czy to nas czeka?

Jaki będzie KLIMAT w Warszawie? Upały, burze, wichury, czy to nas czeka?

Czy zastanawiamy się czasem jaki będzie klimat w Warszawie za 50 czy 100 lat? Do 1980 roku średnia temperatura roczna w Warszawie wynosiła między 7 a 8 st. C. Natomiast po 1990 roku zaczęła przekraczać 8 st. C. Od tego czasu żyjemy już w innym klimacie.

W ramach projektu ADAPTCITY zespół pod kierunkiem dr Małgorzaty Liszewskiej z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW)  przygotował dwa scenariusze. Powstały scenariusze – dla dwóch wariantów emisji gazów cieplarnianych na podstawie założeń V raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), najnowszych dostępnych obliczeń dla regionu Europy CORDEX oraz pomiarów historycznych wykonanych w kilkunastu stacjach na terenie aglomeracji warszawskiej.  W rezultacie opracowano: wariant zakładający wypełnienie postanowień porozumienia paryskiego z 2015 roku, oraz wariant zakładający maksymalne ocieplenie w przypadku braku realizacji porozumienia.

Jakie są prognozy na najbliższe lata?

Stwierdzenie, że w 2050 roku klimat w Warszawie będzie taki  jak w Budapeszcie jest nadużyciem, bo nie tylko średnia temperatura świadczy o tym, jaki w danym miejscu panuje klimat, lecz także odległość od morza, regionalny układ mas powietrza czy kąt padania promieni słonecznych w ciągu roku. Pewne jest natomiast, że klimat w Warszawie nie będzie już stabilny, a pogoda będzie nas zaskakiwała anomaliami, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni i na które nie jesteśmy przygotowani.

Prognozowane tempo zmian klimatu w Warszawie będzie szybkie, stąd też należy się spodziewać gwałtownych zjawisk pogodowych, które choć wcześniej były mało prawdopodobne, teraz będą występować częściej, powodując coraz większe straty. Częściej sąsiadować ze sobą będą lata ekstremalnie suche i mokre, tak jak  to miało w latach 2010 i 2011. W 2010 roku przeszły przez Warszawę cztery fale powodziowe na Wiśle, a miasto odnotowało rekordowe straty w wyniku podtopień po silnych opadach. Natomiast rok później susza była tak duża, a poziom Wisły tak niski, że Port Praski prawie został odcięty od koryta rzeki.

Jakie zagrożenia klimatyczne grożą Warszawie?

Przede wszystkim wzrośnie liczba gorących dni i nocy w okresie od kwietnia do września. Wrośnie również liczba dni z opadami nawalnymi oraz ich wielkość, co spowoduje zwiększenie przepływów wody w korycie Wisły, a więc zwiększone zagrożenie powodziowe, ale także większą erozję dna koryta rzeki, co utrudni lokalną żeglugę. Gwałtowne burze oraz wichury przyniosą starty materialne głównie w zakresie mienia mieszkańców (przygniecione przez konary i drzewa samochody, zniszczona przestrzeń miejska, zerwane dachy) oraz znaczne ubytki w zieleni miejskiej.

Na zmiany klimatu i jego skutki mamy wpływ, nasze działania i pomysły mogą przyczynić się do powstania Strategii klimatycznej dla Warszawy. Dodatkowo w maju organizujemy konkurs z nagrodami i zbieramy od Warszawiaków ich POMYSŁ na Klimat. Zapraszamy do udziału i wypełnia formularza konkursowego —> FORMULARZ KONKURSOWY

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz