Eco Warsaw Tower – nowy ekologiczny trend architektoniczny dotarł nad Wisłę

Eco Warsaw Tower – nowy ekologiczny trend architektoniczny dotarł nad Wisłę

Na świecie powstaje coraz więcej ekologicznych, zrównoważonych wieżowców i budynków użyteczności publicznej obsadzonych roślinnością. W Warszawie też ma powstać taka budowla – Eco Warsaw Tower.

Ostatnio w mediach pojawiły się informacje, że na Powiślu powstanie nowoczesny zrównoważony ekologicznie budynek. Oprócz wysokiej klasy apartamentów, przeszklonych balkonów i nowoczesnych rozwiązań, w Eco Warsaw Tower znajdzie się także pokryta roślinnością fasada oraz ogród na dachu dla mieszkańców najwyższych kondygnacji.
Oprócz części mieszkalnej, na samej górze budynku znajdą się tu także biura i przestrzeń usługowa. Łącznie inwestycja będzie miała 5808 mkw. powierzchni użytkowej oraz 2237 mkw. powierzchni użytkowej mieszkań. 285 mkw. zajmie powierzchnia biurowa, zaś 1229 mkw. komercyjna. Na północnej fasadzie wieżowca znajdą się przeszklone windy oraz przeszklone, tłumiące hałas balkony. Od strony fasady południowej pojawi się zielona przestrzeń dla mieszkańców oraz “wspinające” się po ścianach budynku zielone ogrody. Ogród znajdzie się także na dachu. Za projekt wieżowca odpowiada BXBstudio Bogusław Barnaś.

Ekologiczne wieżowce na świecie.

Ekologicznych wieżowców przybywa w światowych metropoliach. W ogromne ekologiczne wieżowce chętnie inwestują Chińczycy. Przykładem takiej inwestycji może być choćby Tajwańska Tao Zhu Yin Yuan, która powstaje w samym centrum miasta Taipei. Kolejnym ciekawym przykładem zielonego wieżowca jest EDITT Tower w Singapurze.

Budynek został zaprojektowany przez TR Hamzah & Yeang , a koszty budowy pokryje Narodowy Uniwersytet w Singapurze. Będzie to 26 kondygnacyjny budynek, zasilany energią słoneczną, z naturalną wentylacją oraz obsadzony roślinami typowymi dla strefy klimatycznej Singapuru. W budynku zaprojektowano miejsca gromadzenia wody deszczowej a także wykorzystania wody szarej do spłukiwania toalet. 855 metrów kwadratowych paneli słonecznych ma pokryć 39,7% potrzeb energetycznych budynku.

W Europie też możemy znaleźć ciekawe przykłady zielonych wieżowców. Jednym z nich jest chociażby Wertykalny Las w Mediolanie. Autorem projektu jest Stefano Boeriego. Wertykalny Las w Mediolanie to dwa wysokie apartamentowce (90- i 110-metrowy), które wśród innych nowych budynków wyróżniają się tonącą w zieleni elewacją. Każdy mieszkaniec apartamentowców dostał przynajmniej jedno dorosłe drzewo na balkonie. W sumie architekt umieścił w elewacji obu budynków ponad 900 dorodnych drzew, które są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla.
 

Zdjęcia: Eco Warsaw Tower – BXBstudio Bogusław Barnaś; EDDIT Tower -www. freshome.com

 

 

 

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz