Benthemplein Water Square – innowacyjny sposób zapobiegania skutkom nawalnych deszczy

Benthemplein Water Square – innowacyjny sposób zapobiegania skutkom nawalnych deszczy

W polskich miastach ulewne deszcze zdarzają się coraz częściej i będą się nasilać. Warto przypomnieć sobie i przyjrzeć się ciekawym rozwiązaniom światowym, które minimalizują skutki nagłych nawałnic deszczowych.

Ciekawym miejskim rozwiązaniem, pomagającym ochronić ulice miast przed zalaniem jest Benthemplein Water Square, czyli plac wodny w Rotterdamie. Zatrzymuje on wodę podczas nawalnych opadów deszczu, łagodząc naprężenia w systemach kanalizacyjnych i zapobiegając powodziom w obszarach silnie zurbanizowanych. Oficjalnie otwarty w grudniu 2013 r. Rotterdam Benthemplein jest pierwszym pełnowymiarowym placem wodnym na świecie.

Plac wodny zatrzymuje wodę deszczową, która spada na sam plac i służy jako magazyn deszczówki opadającej na dachy okolicznych budynków. W rezultacie rury kanalizacyjne tych budynków zostały odłączone od kanalizacji Rotterdam. Plac wody zatrzymuje wodę podczas opadów deszczu, zmniejszając obciążenie miejskiej sieci kanalizacyjnej, co z kolei zapobiega miejskim podtopieniom i powodziom na skutek przepełnienia się kanalizacji. Pomaga także miastu uniknąć znacznych kosztów finansowych związanych z modernizacją kanałów w przyszłości.

Plac wodny pełni również funkcję miejskiej przestrzeni publicznej – obniżone powierzchnie zaprojektowane do zatrzymywania wody można ponownie wykorzystać do celów sportowych i rekreacyjnych w czasie suszy. Na przykład Benthemplein oferuje miejsce do koszykówki, deskorolki i sztuk performatywnych w dołach, które mogą pomieścić do 1,7 miliona litrów wody podczas opadów. Woda jest infiltrowana do gleby pod chodnikiem lub wypompowywana do kanałów w innych częściach miasta. Koncepcja placu wodnego została stworzona głównie dla obszarów wymagających dodatkowej przestrzeni do przechowywania wody, bez tradycyjnych opcji, takich jak kanały.
Koszt inwestycji to 4.5 miliona euro.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz