Zazielenione dachy komunikacji miejskiej – zieleń w mieście.

Zazielenione dachy komunikacji miejskiej – zieleń w mieście.

Zazielenione dachy komunikacji miejskiej to pomysł hiszpańskiego projektanta Alexa Puig  na zwiększenie przestrzeni zieleni w mieście. Wykorzystywane są przede wszystkim autobusy, których płaskie dachy, aż się proszą, by zasadzić na nich ogród.

Projektant swoje przedsięwzięcie uruchomił kilka lat temu. Na dachach pojazdów zasadza hydroponiczne uprawy o grubości 7 cm. Nie używając gleby zmniejsza obciążenie dachu autobusu. Rośliny nawadniane są dość sprytnie, przy użyciu wody produkowanej przez system klimatyzacyjny pojazdu (gdy jest wyłączony, w chłodniejsze dni trzeba go dodatkowo zasilać).
Sam pojazd dzięki dachowemu ogrodowi zyskuje podwójnie. Zielona izolacja powoduje, że przede wszystkim oszczędza na energii. Puig oszacował, że jest to około 4,5 st.C co powoduje około 30 proc. niższe zużycie energii zarówno chłodzenia, jak i ogrzewania pojazdu. Poza tym nasadzenie wychwytuje rocznie 20 kg CO2 na mkw, czyli tyle, ile dwutlenku węgla autobus wyemituje z paliwa potrzebnego na jego zasilenie.

Są też korzyści w szerszej skali. Dla ludzi pozytywny jest sam kontakt z naturą, której brak w dużymi mieście. Ogranicza on produkcję kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Dla miasta to nowa przestrzeń zielona w potencjalnie dużej skali. Jeśli by obsadzić wszystkie warszawskie autobusy, można zyskać łącznie 5 ha zielonych upraw. To trzecia część powierzchni Ogrodu Saskiego.
A są to wyspy zieleni przemieszczające się po szczególnie podatnych na nagrzewanie się ulicach. Stanowią antidotum na wyspy ciepła.

Źródło: www.miasto2077.pl

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz