Zapraszamy na IX Piknik z Klimatem!

Zapraszamy na IX Piknik z Klimatem!

Już za kilka dni, bo 28 sierpnia, zapraszamy na plac Zamkowy do udziału w IX edycji Pikniku z Klimatem. Tym razem bawić się będziemy pod hasłem: „Kulturalnie o niskiej emisji!”. Nie zabraknie również akcentów związanych z projektem ADAPTCITY.

Choć temat tegorocznego pikniku nie wiąże się bezpośrednio z zagadnieniami, którymi zajmuje się nasz projekt, są dwie przyczyny dla których z przyjemnością po raz kolejny Instytut na rzecz Ekorozwoju weźmie udział w tym wydarzeniu. Po pierwsze, partnerem projektu jest Miasto Stołeczne Warszawa, które jest jednocześnie organizatorem Pikników z Klimatem. A po drugie… Czyż może nas zabraknąć na wydarzeniu, którego celem jest edukacja mieszkańców Warszawy w kwestii potrzeby ochrony klimatu?

W jaki sposób zaznaczymy swoją obecność? Tym razem postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym. Na scenie głównej zostanie ogłoszony konkurs, którego zwycięzca otrzyma od nas bardzo ekologiczny środek lokomocji czyli hulajnogę. Dodatkowo planujemy rozdać dwie nagrody książkowe. Kto ma szanse zostać zwycięzcą? Ten, kto odpowie prawidłowo na największą liczbę pytań (forma quizu) i napisze ciekawe hasło wiążące Warszawę  z działaniami na rzecz ochrony klimatu lub adaptacji do jego zmian. Pytania będą związane z planszami znajdującymi się w strefie wystaw na Pikniku z Klimatem. Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ.

Sam konkurs oraz jego rozstrzygnięcie odbędą się podczas Pikniku z Klimatem. Dodatkowo w trakcie trwania wydarzenia, na scenie głównej dwukrotnie pojawią się osoby związane z samym projektem: dr Wojciech Szymalski prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju i koordynator projektu oraz dyrektor Biura Infrastruktury m.st. Warszawy Leszek Drogosz, koordynujący działania projektowe z ramienia miasta. Szczegółowy program imprezy dostępny jest TUTAJ.

O Pikniku z Klimatem

Piknik z Klimatem organizowany jest w ramach projektu „Partnerstwo dla Klimatu” (został zapoczątkowany w 2008r., jako platforma współpracy i wspierania wydarzeń towarzyszących XIV Konferencji Klimatycznej COP14 w Poznaniu). W imprezie uczestniczą partnerzy, którzy działają w ramach „Partnerstwa dla Klimatu”.

Naczelnym zagadnieniem tegorocznego pikniku będzie przeciwdziałanie skutkom niskiej emisji oraz tematy zgłoszone na najbliższą konferencję klimatyczną w Maroko.

Oblicza się, że rocznie ok. 45 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie na choroby, których przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza.

Piknik z Klimatem to cykliczne wydarzenie ekologiczno-kulturalne organizowane w stolicy. W sąsiedztwie Zamku Królewskiego będzie można edukować się wypoczywając i bawiąc się, co gwarantuje bogaty scenariusz. Można będzie m.in.: przeliczyć za pomocą kalkulatora swój ślad węglowy, wejść do Eko Rzeki, zagrać w wielkoformatową grę planszową „Park & Ride” czy dowiedzieć się, co to jest carpooling… Uczestnicy będą mogli stworzyć własne eko-kosmetyki, ogródek w słoiku, maskotki, biżuterię! Impreza adresowana jest zarówno do dużych, jak i małych mieszkańców Warszawy, oraz turystów.

Piknik od wielu lat jest świetną okazją, żeby w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat środowiska oraz przyczynić się do ochrony klimatu. W tym roku także nie zabraknie znanych i lubianych twarzy – swoimi refleksjami podzielą się: Andrzej Kassenberg, Wojciech Szymalski, Karol Wójcicki, Jakub Jędrak, Grzegorz Wiśniewski oraz Paulina Holtz, Andrzej Supron i Włodek „Paprodziad” Dembowski. Całość poprowadzi Jarosław Kret.

Nie sposób opisać wszystkich, licznych atrakcji tegorocznego Pikniku z Klimatem. W załączniku znajdą Państwo szczegółowy program wydarzenia. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie!

Jednym głosem o niskiej emisji

Blisko jedna piąta mieszkań w Polsce ogrzewana jest piecami indywidualnymi. Co roku spala się w nich około 6 mln ton węgla. Jesienią i zimą oraz wczesną wiosną ekonomia często bierze górę nad bezpieczeństwem – do pieców wrzucane są śmieci – w tym papier, plastik i folie.

Ważnym krokiem do edukacji o tym zjawisku będzie podpisanie przez Miasto Stołeczne Warszawę, Veolię Energię Warszawa oraz PGNiG TERMIKA listu intencyjnego o współpracy przy kampanii edukacyjnej „Niska emisja – wielka sprawa”. Ten szczególny moment oraz działania wspólne, określone w porozumieniu, mają na celu skierowanie uwagi mieszkańców Warszawy na ważny problem niskiej emisji, skutki jej występowania oraz projekty, dzięki którym można z nią walczyć. Zwrócenie uwagi na problem niskiej emisji i wywołanie dyskusji nt. sposobów jej ograniczania jest pierwszym krokiem do obudzenia odpowiedzialności mieszkańców za poprawę warunków życia i jakości powietrza.

Zadbamy o czyste powietrze 

W maju 2016r.  Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy podpisała zarządzenie dotyczące finansowania projektów w ramach „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy”. 16 mld zł pomoże stolicy w walce o czyste powietrze.

Ciepło do pięciu tysięcy mieszkań

W Programie znajduje się blisko 1000 projektów, z których ponad 700 będzie zrealizowanych przez m.st. Warszawę. Pozostałe to inwestycje m.in. uczelni wyższych, spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych oraz firm energetycznych.

Wśród planowanych inwestycji są np. przebudowa oświetlenia ulicznego na energooszczędne czy doprowadzenie sieci ciepłowniczej do budynków komunalnych na Pradze-Południe, Pradze-Północ oraz Targówku za ok. 84 mln zł (ok. 5 tys. mieszkań). Najwięcej środków przeznaczonych zostanie na inwestycje w transport publiczny oraz zakup taboru.

Dzisiaj aż 80% miasta pokrywa sieć ciepłownicza. W kilku ostatnich latach przyłączono do sieci cieplnej ponad 130 budynków, dzięki temu o ponad 3 tys. rodzin więcej ma teraz centralne ogrzewanie. Miasto dofinansowuje też mieszkańcom montaż instalacji solarnych i pomp ciepła. Od grudnia 2006 r. Warszawa dofinansowała już prawie 400 inwestycji związanych z OZE na łączną kwotę blisko 4,5 mln zł.

 Piknik 2016 plakat_całość

na podstawie: mat. własnych i organizatora

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz