w Krakowie nowe zielone ściany – pochłaniacze smogu

w Krakowie nowe zielone ściany – pochłaniacze smogu

Kraków nie ustaje w walce o czyste powietrze. Zarówno władze miasta jak i sami mieszkańcy szukają nowych rozwiązań antysmogowych. W tym roku krakowski budżet partycypacyjny zdominowany był przez zielone inicjatywy. Wygrał projekt Zielony pochłaniacz smogu dla każdej dzielnicy.

W piątej edycji budżetu obywatelskiego przeznaczono 12,455 mln zł w dwóch pulach: na zadania o charakterze dzielnicowym (4,455 mln zł) i ogólnomiejskim (8 mln zł). Mieszkańcy zgłosili w 2018 r. 678 projektów. W tym roku wśród wybranych do realizacji projektów dominowały dotyczące zieleni i ochrony środowiska, sportu i infrastruktury sportowej, infrastruktury miejskiej i kultury.

Najwięcej głosów zyskał projekt Zielony pochłaniacz smogu dla każdej dzielnicy, który zakłada powstanie tzw. zielonych ścian, czyli konstrukcji porośniętej roślinami o wysokiej zdolności absorpcji zanieczyszczeń powietrza. Zielone ściany mogą powstawać również na elementach infrastruktury miejskiej (np. murach czy wiaduktach). Na realizację tych planów potrzeba 1,725 mln zł.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz