Średnia suma opadu zimą [mm] 2008-2014

Co przedstawia mapa?

Suma opadu atmosferycznego jest podstawową charakterystyką klimatu. Mapa przedstawia sumę opadu dla okresu zimy (miesiące: grudzień, styczeń, luty).

Co można zauważyć?

Na opady zimowe (grudzień-luty) składają się opady deszczu i śniegu. Zwłaszcza te ostatnie są ważne do odpowiedniego zasilenia zasobów wody glebowej na następny okres wegetacyjny. Opady w okresie zimowym dają obraz przestrzenny, z wyraźnie zaznaczonym pasem podwyższonej sumy opadu od północnego-zachodu, przez centrum po wschód Warszawy i zmniejszonymi opadami na południowym zachodzie. Na obszarze Warszawy suma opadu atmosferycznego zimą waha się średnio od niecałych 80 mm w we Włochach do ponad 140 mm na w centrum oraz na Zielonej Białołęce i Sulejówku. Podobne zróżnicowanie wykazują opady zimowe analizowane dla okresu 1981-2010. W tym okresie średni opad w okresie zimowym dla całego miasta wynosił 104 mm.

Jak powstała mapa?

Mapa jest wynikiem analizy danych pomiarowych dla opadów z okresu 2008-2014 wykonywanych na stacjach pomiarowych MPWiK Sp z o.o. w Warszawie, IGiPZ PAN, IMGW, Uniwersytetu Warszawskiego oraz SGGW. Uwzględniono 32 stacje pomiarowe zarówno tradycyjne (deszczomierz Hellmanna) jak i automatyczne.

Autorzy

Przygotowano na podstawie opracowania „Zmienność zjawisk meteorologicznych na terenie Warszawy” wykonanego na potrzeby projektu LIFE_ADAPTCITY_PL przez Zespół prof. dr hab. Krzysztof Błażejczyk, dr Magdalena Kuchcik, mgr Paweł Milewski, dr Jarosław Baranowski, mgr Jakub Szmyd, mgr Jakub Kosowski z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz prof. dr hab. Elwirę Żmudzką z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeśli chcesz obejrzeć więcej szczegółów mapy wejdź na www.mapa.um.warszawa.pl

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz