Średnia suma opadu latem [mm] 2008-2014

Co przedstawia mapa?

Suma opadu atmosferycznego jest podstawową charakterystyką klimatu. Mapa przedstawia sumę opadu dla okresu lata (miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień).

Co można zauważyć?

Suma opadu latem (czerwiec-sierpień) jest istotna dla funkcjonowania upraw rolnych i ogrodniczych oraz dla zaopatrzenia ludności w wodę dla celów pitnych i gospodarczych. W tym okresie spada ok. 36% opadów z całego  roku. Na obszarze Warszawy suma opadu atmosferycznego latem waha się średnio od około 240 mm na Kamionku i na północy Żoliborza do prawie 290 mm na południowych, południowo-wschodnich i południowo-zachodnich krańcach miasta. W okresie 1981-2010 suma opadu atmosferycznego latem wynosiła średnio w mieście 210 mm.

Jak powstała mapa?

Mapa jest wynikiem analizy danych pomiarowych dla opadów z okresu 2008-2014 wykonywanych na stacjach pomiarowych MPWiK Sp z o.o. w Warszawie, IGiPZ PAN, IMGW, Uniwersytetu Warszawskiego oraz SGGW. Uwzględniono 32 stacje pomiarowe zarówno tradycyjne (deszczomierz Hellmanna) jak i automatyczne.

Autorzy

Przygotowano na podstawie opracowania „Zmienność zjawisk meteorologicznych na terenie Warszawy” wykonanego na potrzeby projektu LIFE_ADAPTCITY_PL przez Zespół prof. dr hab. Krzysztof Błażejczyk, dr Magdalena Kuchcik, mgr Paweł Milewski, dr Jarosław Baranowski, mgr Jakub Szmyd, mgr Jakub Kosowski z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz prof. dr hab. Elwirę Żmudzką z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeśli chcesz obejrzeć więcej szczegółów mapy wejdź na www.mapa.um.warszawa.pl

 

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz