Stolica/ Ratusz i politechnika stworzą Warszawski Indeks Powietrza

Stolica/ Ratusz i politechnika stworzą Warszawski Indeks Powietrza

Urząd m.st. Warszawy oraz Politechnika Warszawska podpisały porozumienie o utworzeniu Warszawskiego Indeksu Powietrza. Dzięki WIP mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznania się z prognozowanymi zanieczyszczeniami powietrza w stolicy.

Porozumienie o współpracy podpisali prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz rektor PW, prof. dr. hab. inż. Jan Szmidt.

Prezydent Warszawy podkreśliła, że nie jest to pierwszy projekt, który miasto realizuje z Politechniką. Uznała, że WIP „jest na czasie” i jest bardzo ważny dla mieszkańców. „Bardzo dużo się mówi o zanieczyszczeniu, o smogu i mieszkańcy niepokoją się sytuacją zanieczyszczenia powietrza” – mówiła Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że miastu zależy na tym, żeby mieszkańcy byli poinformowani – jak tłumaczyła – nie tylko o stanie powietrza w danym momencie, ale również o prognozach zanieczyszczenia „na miesiąc, na tydzień, na kilka dni”. „Wierzę, że naukowcy z Politechniki pomogą nam uzyskiwać informacje” – powiedziała.

Za wdrożenie projektu ze strony Politechniki Warszawskiej odpowiadają: prof. Andrzej Kraszewski i dr hab. Artur Badyda. Rektor PW zapewnił, że będą oni „gwarantować jakość wykonania tego projektu, bo „mają bardzo duże doświadczenie w tym zakresie”.

W opinii prof. Szmidta projekt „w znaczący sposób wpłynie na podniesienie jakości życia” w stolicy. „Warszawski Indeks Powietrza będzie bardzo zaawansowany, ponieważ będzie zawierał informacje nie tylko o tym, jak zostały zmierzone i jak są prognozowane podstawowe wskaźniki jakości powietrza, ale również będzie zawierał informacje nt. tego, jak one są szkodliwe dla zdrowia człowieka” – powiedział prof. Kraszewski.

Dodatkowo WIP ma pozwolić na koordynację prac służb miejskich w doraźnych działaniach na rzecz zmniejszenia emisji pyłów. Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że ratusz będzie starał się tak inwestować, żeby stopniowo zmniejszać zanieczyszczenie powietrza w stolicy.

„Będzie to bardzo ważna informacja dla nas, jako dla władz miasta, o tym, w jaki sposób realizować określony rodzaj polityki miejskiej, czyli, w jaki sposób np. myć ulice w sytuacji kiedy jest duże stężenie pyłów czy w jaki sposób zapobiegać niektórym zjawiskom transportowym” – mówił z kolei wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Wiceprezydent poinformował dziennikarzy, że pierwsza, pilotażowa wersja programu ma ruszyć w 2016 r. Pytany o koszty inwestycji, powiedział, że nie są one jeszcze znane. „Część kosztów będzie ponoszona bezpośrednio z budżetu miasta, natomiast wydatki, które są poświęcone całemu systemowi, który budujemy w ramach Wirtualnej Warszawy będą przedmiotem przetargu publicznego. Szacujemy, że jest to koszt nawet dwóch, trzech milionów zł” – powiedział Olszewski. Dodał, że w 80 proc. projekt będzie finansowany z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródłem informacji dla mieszkańców – jak mówił prof. Kraszewski – będzie m.in. aplikacja mobilna i strona internetowa.

Warszawski Indeks Powietrza jest jednym z elementów Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy, uchwalonego przez Radę m.st. Warszawy 10 grudnia 2015 r. Plan przewiduje m.in. wprowadzenie systemu pozwalającego na zidentyfikowanie krytycznych dla obszaru miasta poziomów substancji w powietrzu.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie tytułowe: flickr.com, Chris, Warsaw from above (CC BY-NC-ND 2.0)

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz