Wielostronne podejście do rozwiązywania problemów związanych ze zdrowiem i klimatem pozwala budować społeczności, w których ludzie chcą mieszkać, a jednocześnie wpisuje się w lokalne strategie adaptacji.
W raporcie „Multisolving at the Intersection of Health and Climate: Lessons From Success Stories”, opublikowanym przez Climate Interactive zaprezentowano inicjatywy z całego świata, które skutecznie ograniczyły emisję gazów cieplarnianych, jednocześnie przynosząc oszczędności dla portfela i korzyści dla zdrowia mieszkańców. Oprócz przykładów dobrych praktyk w publikacji przedstawiono także porady dotyczące tworzenia i utrzymywania korzystnych dla obu stron projektów i polityk angażujących wiele sektorów: od pojedynczych lekarzy, przez duże korporacje, aż po władze lokalne i państwowe.
Na podstawie analizy projektów realizowanych w różnych częściach globu autorzy stwierdzają, że głęboka, trwała międzysektorowa współpraca na rzecz zdrowia i klimatu jest możliwa i może poprawić lokalne wskaźniki w zakresie zdrowia publicznego, jednocześnie przyczyniając się do realizacji długoterminowych globalnych celów klimatycznych, często przy znacznych oszczędnościach finansowych.
Studia przypadków zawarte w raporcie obejmują przykłady osób, firm i społeczności, które podejmują inicjatywy poprawiające stan zdrowia mieszkańców lub pacjentów określonych placówek, a jednocześnie wspierające ochronę klimatu oraz adaptację do jego zmian. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.
Zielone zasłony
Od 2007 roku Kyocera, japoński producent komponentów elektronicznych i systemów fotowoltaicznych, pokrywa zewnętrzne fasady budynków „zielonymi zasłonami”. Zabieg ten ma na celu obniżanie temperatury w pomieszczeniach, oszczędzanie energię i ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Żywe zasłony z ozdobnych lub jadalnych roślin pnących pomagają schłodzić powietrze poprzez odparowanie wody, zmniejszają użycie klimatyzacji, a jednocześnie zapewniają cień w słoneczne dni i pochłaniają dwutlenek węgla. Dodatkowo, jadalne części roślin trafiają do zakładowej stołówki, a część z nich firma bezpłatnie przekazuje pracownikom.
Spacerem do szkoły
Brytyjska organizacja Living Streets zaprojektowała kampanię „Walk to School”, aby popularyzować chodzenie do szkoły piechotą. Zdaniem pomysłodawców kampanii, powinno być to naturalnym wyborem zarówno dla nauczycieli, jak i dzieci i ich rodziców. Wprowadzenie takiego nawyku nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie, ale także pozwala zmniejszać korki w mieście i ograniczać emisje z transportu. Kampania angażuje obecnie 13 mln osób, pracujących z ponad 750 tys. dzieci w 2 tys. szkół. Inicjatywa wpisuje się w politykę brytyjskiego rządu, zgodnie z którą do 2025 roku 55% uczniów szkół podstawowych ma chodzić do szkoły piechotą. do 2025 roku. Kampania wspiera również realizację celów strategicznych przyjętych przez Departament Transportu, ograniczając natężenie ruchu i emisje dwutlenku węgla.
Ciepła Nowa Zelandia
„Warm Up New Zealand” to wspierany przez rząd program efektywności energetycznej i czystej energii skierowany do gospodarstw domowych. Jego celem jest zapobieganie chorobom układu oddechowego i podwyższonej śmiertelności w okresie zimowym. Nowozelandzki Urząd ds. Efektywności Energetycznej (EECA) we współpracy z firmami zajmującymi się termomodernizacją, koncernami energetycznymi, samorządami lokalnymi i innymi partnerami oferuje gospodarstwom domowym o niskich dochodach dotacje pokrywające nawet 60% kosztów termomodernizacji.
Od 2009 do 2013 r. program dotyczył budynków wybudowanych przed 2000 r. Pozytywna analiza kosztów i korzyści doprowadziła do uruchomienia kolejnej edycji programu, która trwała od 2013 do 2016 r. Obecnie program koncentruje się na problemie ubóstwa energetycznego. Jego beneficjentami są przede wszystkim gospodarstwa domowe o niskich dochodach, narażone na choroby i inne dolegliwości związane z przebywaniem w zimnych, wilgotnych pomieszczeniach.
Łącznie programy umożliwiły termomodernizację ponad 300 tys. domów, co stanowi 20% zasobów mieszkaniowych Nowej Zelandii, i pozwoliły stworzyć około 2 tys. miejsc pracy.
To tylko niektóre z inicjatyw opisanych w raporcie. Co istotne, większość z nich można łatwo zaadaptować do lokalnych uwarunkowań i zaangażować w ich realizację lokalne społeczności. Wyniki przeprowadzonych analiz sugerują, że wspieranie współpracy między osobami zajmującymi się zdrowiem, a tymi, którzy stawiają na czystą energię i angażują się w ochronę klimatu to obiecująca, a wciąż nie w pełni wykorzystana szansa na zwiększanie skuteczności globalnych działań na rzecz klimatu.
Raport „Multisolving at the Intersection of Health and Climate: Lessons From Success Stories” można pobrać na stronie: https://www.climateinteractive.org/programs/multisolving/multisolving-at-the-intersection-of-health-and-climate/
Opracowano na podstawie materiałów prasowych Climate Interactive oraz raportu „Multisolving at the Intersection of Health and Climate: Lessons From Success Stories”.