Niedobór wody – kolejne klimatyczne zagrożenie dla miast

Niedobór wody – kolejne klimatyczne zagrożenie dla miast

W kontekście zmian klimatu często mówimy o nawalnych deszczach i podtopieniach, które utrudniają życie i przynoszą wiele szkód. Ale trzeba zwrócić uwagę, że woda w mieście to dobro, o które musimy dbać. Woda pitna dla wielu miast na świecie staje się dobrem luksusowym, o które, jak dowodzą naukowcy, w przyszłości będą prowadzone walki zbrojne.

70% powierzchni Ziemi to woda, ale tylko 3 % to woda nadająca się do spożycia. Brak wody może pogarszać i tak już niestabilne warunki polityczne i gospodarcze, szczególnie w krajach rozwijających się. Do 2025 roku z powodu globalnych zmian klimatu i wzrostu ludności na świecie, liczba ludzi cierpiących na brak dostępu do wody przekroczy trzy miliardy. Co czwarte z największych miast świata doświadcza problemów związanych z wodą, szczególnie tą, przeznaczoną do spożycia i prawidłowego funkcjonowania miasta.

Ponad 4 milionowy Kapsztad to pierwsze w nowożytnej historii miasto, które już w tym roku będzie zmuszone zmierzyć się z ogromnym problemem wynikającym ze zmian klimatycznych – brakiem wody pitnej! Za brak wody odpowiedzialna jest kilkuletnia susza i drastycznie zmniejszona ilość opadów w Południowej Afryce. Susza w Kapsztadzie. Miastu grozi całkowity brak wody w kranach. Dzień ten oczekiwany jest obecnie 11 czerwca 2018 roku. Miasto od tygodni przygotowuje się na możliwość wystąpienia całkowitego braku wody w kranach. Z początkiem lutego wprowadzono ograniczenie zużycia wody do 50 litrów dziennie na osobę. Gdyby krany w Kapsztadzie miały wyschnąć, miasto prowadzić będzie dystrybucję wody w ok. 200 chronionych przez wojsko i policję punktach – podawano wcześniej. Mieszkańcom przysługiwać będzie wtedy nie więcej niż 25 litrów na głowę dziennie, co według międzynarodowych standardów uważa się za minimum potrzebne do utrzymania higieny osobistej i zdrowia.

Oto kolejne miasta, które borykają się z problemami z wodą :

Kair, Egipt
Tutaj mieszkańcy często muszą liczyć się ze zmniejszonym ciśnieniem wody a także zanieczyszczeniem wody w kranie. W Egipcie notuje się rosnącą liczbę zgonów związanych z niedostatecznym dostępem do czystej wody spowodowanym wzrostem zanieczyszczenia Nilu. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że do 2025 r. Egipt będzie cierpiał na poważne niedobory wody.

Moskwa, Rosja
Jedna czwarta światowych rezerw słodkowodnych znajduje się w Rosji, ale kraj boryka się problemami zanieczyszczenia spowodowanymi przez przemysłową spuściznę z czasów radzieckich. Jest to szczególnie niebezpieczne dla Moskwy, gdzie zaopatrzenie w wodę jest w 70% zależne od wód powierzchniowych. Oficjalne organy regulacyjne przyznają, że 35% do 60% rezerw wody pitnej w Rosji nie spełnia norm sanitarnych.

Lima, Peru
Deszcz w peruwiańskiej stolicy prawie nie pada. Średnie roczne opady wynoszą zaledwie 7 milimetrów. Z powodu ocieplenia, dostęp do wody może stać się ograniczony, gdyż topią się lodowce andyjskie, a przez to w kolejnych latach zmniejszy się przepływ wody w rzekach. Miasto pracuje nad poprawą sieci wodnych w Andach, ale już teraz mieszkańcy położonych na wzgórzach dzielnic nędzy, skraplają gęstą mgłę znad Oceanu Spokojnego i wprowadzają ją do rur wodociągowych.

Sao Paulo, Brazylia
Sao Paulo to największe miasto Brazylii i region metropolitalny liczący 20 milionów ludzi. Zbiornik zasilający miasto niemal wyschnął w 2015 r. Była to największa susza w ostatnich 80 latach. Od tego czasu wielu mieszkańców ma ograniczony dostęp do wody do zaledwie 12 godzin na dobę. Miasto zostało skrytykowane przez ekspertów ONZ, bowiem wykryto, że około 31% uzdatnionej wody z powodu przestarzałej infrastruktury wycieka lub jest pobierana nielegalnie, w porównaniu do około 16% w Stanach Zjednoczonych.

Miasto Meksyk
Pomimo ciężkich ulew, które nawiedzają miasto w czasie pory deszczowej, aglomeracja licząca ponad 21 mln mieszkańców od dawna zmaga się z zapewnieniem wystarczającej ilości wody. Ponadto Meksyk został zbudowany na terenie byłego jeziora, a to sprawia, że ziemia jest tam podatna na powodzie. Miasto pracuje obecnie nad przeprojektowaniem systemu wodnego, który jest zasilany w 1/3 z pobliskich zasobów dorzeczy i dolin.

Amman, Jordania
Amman, stolica Jordanii nie ma pobliskiego źródła wody i regularnie przeżywa suszę. W czasie opadów deszczu jej dolne części są zalewane. Wówczas miasto odzyskuje większość zużytej wody i wykorzystuje ją do nawadniania, ale napływ uchodźców z sąsiedniej Syrii wywiera dodatkową presję na rezerwy w całym kraju. Rząd kontynuuje prace nad nowymi rurociągami do wód gruntowych i projektami dotyczącymi odsalania wody z Morza Czerwonego.

Kabul,Afganistan
Pierwotnie planowana pomoc dla około miliona osób sprawiła, że w stolicy Afganistanu jest obecnie ponad 4,6 miliona osób. Kilka suchych zim wraz z rozrastającą się populacją wyczerpały rezerwy. Ludzie zaczęli kopać studnie głębinowe, ale poziom lustra wody systematycznie opada.

Melbourne, Australia
Australijskie miasto doznało tak zwanej „suszy milenijnej” w latach 1997-2009. Był to jeden z najgorszych suchych okresów w historii. Od tego czasu Melbourne zmniejszyło zużycie wody na mieszkańca o połowę i zainstalowało instalacje do odsalania i recyklingu.
Źródła: www.dobrapogoda24.pl, www.inhabiatat.com, www.bbc.uk, PAP
Zdjęcie: /NIC BOTHMA /PAP/EPA

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz