Mist Encounter – pomysł na miejską mgiełkę w upały

Mist Encounter – pomysł na miejską mgiełkę w upały

Na dziś znów zapowiadane są upały przekraczające 30 stopni Celsjusza. W mieście szukamy ochłody. Zarówno architekci jak i artyści poszukują rozwiązań jak ochłodzić przestrzeń w miastach, jak nadać nowego, chłodniejszego wyrazu miejskim wyspom ciepła.

Ciekawym pomysłem jest rozbudowana konstrukcja do wytwarzania mgiełki wodnej – Mist Encounter usytuowana w Tajpej przed Muzeum Sztuki współczesnej. Mist Encounter to letni pawilon umiejscowiony na dużym odkrytym placu. Konstrukcja pokazuje jak można radzić sobie w kreatywny i naturalny sposób z chłodzeniem powietrza. „Mist Encounter” w momencie, kiedy wyczuje ruch uwalnia odrobinę chłodnej mgiełki, która unosi się zgodnie z kierunkiem wiatru. Całość jest wykonana ze szkieletu rusztowania budowniczego. Słońce i bryza wpadają i animują rusztowanie i strukturę siatki. „Mist Encounter” opracowany przez Serendipity Studio i KWA Architects, łączy w sobie trzy bardzo ważne cechy – jest bardzo użyteczny przynosząc ulgę gościom muzeum, jest ładnym i ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, a o bardzo ważne jest również o wiele bardziej przyjazny dla środowiska niż zwykły klimatyzator.

Oswaja ludzi z pomysłem naturalnych klimatyzatorów oraz inspiruje do dalszych prób zastępowania innych urządzeń ich naturalnymi odpowiednikami. Instalacje zdobyła pierwsze miejsce na konkursie x-site organizowanym przez muzeum.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz