Mech pogromca smogu

Mech pogromca smogu

Miasta cały czas szukają rozwiązań, które efektywnie walczyłby ze smogiem, oczyszczając powietrze. Okazuje się, że są rośliny, które chętnie pomogą nam w tej walce. Jedną z nich jest mech.
Niektóre gatunki mchu jak gąbka wchłaniają pyły z powietrza. Na świecie jest kilka tysięcy gatunków mchu, ale tylko nieliczne mają wysoką zdolność pochłaniania pyłów. Żyjące na ich powierzchni bakterie rozpuszczają osadzające się zanieczyszczenie i przetwarzają je w biomasę. Już od dawna wykorzystywano mchy do badań nad zawartością metali ciężkich w atmosferze. By wyodrębnić najbardziej skuteczne gatunki mchów, naukowcy z trzech niemieckich uczelni pracowali przez dziesięć lat. Teraz ich badania wykorzystują firmy komercyjne i biura projektowania wnętrz.

The City Tree by Green City Solution
Projektanci niemieckiej firmy Green City Solutions, wpadli na pomysł stworzenia konstrukcji, która ustawiona w miastach, w miejscach najbardziej zanieczyszczonych zajmowałaby mało miejsca, a jednocześnie pochłaniałaby zanieczyszczenia. Opracowali zasilane energią konstrukcje wypełnione mchem. Konstrukcja przypomina wielki zielony kwadrat, o grubości dwóch metrów, wysokości czterech i szerokości trzech. Jego powierzchnia to prawie 17 mkw. Jej wydajność odpowiada 275 drzewom. Redukuje do 30 proc. zanieczyszczeń w odległości 50 metrów. Pod mchem znajdują się urządzenia, które kontrolują , poziom wilgoci i odżywienia roślin i w razie potrzeby nawadniają je lub odżywiają.
The CityTree zainstalowano już w 11 miastach w pięciu krajach, między innymi w Berlinie, Paryżu i Oslo. Oprócz walorów użytkowych pełnią funkcję rekreacyjną, bo temperatura w rejonie ściany mchu jest wyraźnie niższa, a powietrze bardziej rześkie. Firma zamierza teraz przeprowadzić dwuletnie badania poziomu zanieczyszczenia powietrza przy sześciu ekranach zainstalowanych w jednym z europejskich miast. Na efekty badań musimy jeszcze poczekać.
Na razie instalacje są jeszcze rzadkością. Przeszkodą w ich instalacji jest cena. Koszt zakupu panela szacuje się na 25 tys. euro, a roczne utrzymanie na ok. 2,5 tys. euro.

Mech dobry również w domu
Mech również oczyszczać powietrze we wnętrzu. W domach sprawdza się chrobotek reniferowy, poduszkowy i mech leśny. Krakowska firma Juko Design sprowadza go ze Skandynawii i robi ścienne dekoracje, zielone obrazy czy reklamy. Grafitti z mchu działa jak pożeracz toksyn, przy okazji wycisza i ma właściwości antyalergiczne. Krakowscy projektanci wykonali już setki takich zielonych instalacji w domach i nowoczesnych biurowcach. Zielone ściany sprawdzają się także w dużych projektach architektonicznych. Budynki pokryte zielenią są nie tylko tlenową ścianą, ale też ograniczają nagrzewanie budynku.

Źródło:
http://antyweb.pl/citytree-smogatho
http://edition.cnn.com/style/article/citytree-urban-pollution/index.html

Solutions

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz