Liuzhou Forest City – chińskie miasto – las

Liuzhou Forest City – chińskie miasto – las

Już wkrótce w Chinach zostanie zrealizowany rewolucyjny projekt – miasto las – w pełni ekologiczna i zrównoważone metropolia. Liuzhou Forest City to projekt przyszłości na miarę klimatycznych wyzwań XXI wieku.

Jego funkcją będzie przede wszystkim walka z zanieczyszczeniem powietrza a także ograniczenie emisji wynikających z normalnego życia miasta. Autorem tego projektu jest studio projektowe Stefano Boeri Architetti.

Liuzhiu Forest City powstanie w południowych Chinach , na północ od Liuzhou. Obszar miasta obejmie 175 hektarów wzdłuż rzeki LIuJiang. Połączone będzie z Liuzhou szybką koleją, a samochody elektryczne umożliwią indywidualny, ekologiczny transport do miasta.
Projekt zakłada, że wszystkie budynki zarówno użyteczności publicznej jak i mieszkalne pokryte będą roślinnością. Największą innowacją projektu Stefano Boeri Architetti jest obecność roślin i drzew na każdym budynku, niezależnie od jego rozmiarów i funkcji. W Liuzhou Forest City będzie w sumie 40 tys. drzew i prawie milion roślin z ponad 100 gatunków.

Miasto projektowane jest na 30 tyś. Mieszkańców, będzie miało kilka dzielnic mieszkaniowych, centrów handlowych , dwie szkoły i szpital. Według wyliczeń ekspertów wchłaniać będzie prawie 10.000 ton dwutlenku węgla 57 ton zanieczyszczeń i wyprodukuje około 900 ton tlenu. Przyczyni się to do poprawy jakości powietrza.
Liuzhou Forest City ma być w pełni samowystarczalne energetycznie. Przyczyni się do tego między innymi, obecność roślin, nie tylko w parkach, ogrodach i wzdłuż ulic, ale również na fasadach budynków. Do klimatyzacji wnętrz będzie wykorzystywana energia geotermalna, a do magazynowania odnawialnej energii – panele słoneczne. Dzięki roślinności średnia temperatura powietrza zostanie zmniejszona, powstaną naturalne bariery dźwiękowe i zostanie poprawiona różnorodność biologiczna żywych gatunków. Zostaną wygenerowane nowe siedliska ptaków, owadów i małych zwierząt w najbliższej okolicy.


Prace nad Forest City rozpoczną się do 2020 roku. Będzie to pierwsze w Chinach i na świecie innowacyjne miasto, które połączy samowystarczalność energetyczną, wykorzystanie energii odnawialnej ze zwiększeniem bioróżnorodności gatunkowej oraz zmniejszeniem zanieczyszczenia powietrza w mieście.
Stworzenie takiego projektu w Chinach będzie miało olbrzymią wartość zarówno estetyczną, ekologiczną jak i symboliczną. Chiny są bowiem jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw na świecie.

Po sukcesie Vertical Forest w Mediolanie, pracownia Stefano Boeri Architetti planuje kontynuować badania nad nową generacją architektury i środowiska miejskiego, która musi brać pod uwagę zmiany klimatyczne i adaptację do nich.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz