Konferencja Adaptcity za nami

Konferencja Adaptcity za nami

Za nami międzynarodowa konferencja „Adaptacja odpowiedzią miast na zmiany klimatu”. Eksperci i przedstawiciele miast rozmawiali o zagrożeniach związanych ze zmianą klimatu i adaptacją do zmieniającego się klimatu.
Konferencja trwała dwa dni. Zainteresowanie tematem było ogromne. Podczas dwudniowych obrad zaprezentowano i podsumowano efekty, realizowanego od lipca 2014 r., projektu pod nazwą: „Przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu miasta metropolitalnego przy wykorzystaniu mapy klimatycznej i partycypacji społecznej”, w skrócie „ADAPTCITY”.
Konferencję otworzyła Renata Kaznowska wiceprezydent Warszawy.
– Adaptacja do zmian klimatu nie jest tematem teoretycznym. To rozwiązania, które mogą wzmocnić odporność miasta na skutki klęsk żywiołowych czy długotrwałych upałów. Dobra strategia adaptacji może wpłynąć na istotną poprawę bezpieczeństwa warszawiaków, zmniejszając zagrożenia dla ich zdrowia, a często także i życia – powiedziała podczas wystąpienia Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy.
Podczas sesji ogólnych i szczegółowych przedstawiciele Komisji Europejskiej, the European Hub on the Urban Climate Change Research Network, Ministerstwa Środowiska, największych miast Polski oraz środowisk naukowych i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wymieniali się poglądami o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatu dla przyrody, gospodarki i społeczeństwa, o przeciwdziałaniu skutkom wzrostu temperatury, zarzadzaniu wodą, organizacji, administracji i zarządzaniu ryzykiem.
– Konferencja była podsumowaniem czteroletniej pracy, której celem jest przygotowanie administracji polskich miast, a w szczególności Warszawy, do realizacji działań ograniczających skutki zmian klimatu. Podczas projektu powstała między innymi Mapa Klimatyczna Warszawy oraz szereg analiz i publikacji. Cieszy nas fakt, że temat adaptacji miast do zmian klimatu budzi coraz większe zainteresowanie już nie tylko w kręgu naukowców, ale również wśród samorządowców. Bo to na ich barkach spoczywa zadanie przygotowanie miast na zmiany, które już teraz widzimy – powiedział dr Wojciech Szymalski koordynator projektu Adaptcity, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz