Jak sobie radzić z upałami, czyli ciekawe pomysły

Jak sobie radzić z upałami, czyli ciekawe pomysły

Upały nie odpuszczają. Meteorolodzy ostrzegają, że temperatura może wzrosnąć do 45 ° C w południowej Europie. Modele klimatyczne pokazują, że fale upałów to nasza przyszłość.  Jak to mówią potrzeba matką wynalazków. Teraz potrzebą jest ochłodzenie się.
Przyjrzyjmy się kilku ciekawym i niecodziennym rozwiązaniom, które zastosowano w miastach Europy w 2018 roku.

Paryż – mapowanie chłodnych miejsc
Władze Paryża wraz z Meteo-France stworzyły i udostępniły aplikację, która ostrzega użytkowników przed najgorętszymi miejscami i pokazuje te, w których będzie można się schronić przed upałem. Na razie jest ich blisko 800. Są to zarówno miejsca bezpłatne takie jak zacienione parki, chłodne kościoły, czy klimatyzowane galerie handlowe, ale też takie, które pobierają opłaty – np. baseny czy muzea. Aplikacja nie tylko lokalizuje miejsca, ale również ocenia powierzchnie zewnętrzne ze względu na poziom chłodu, jaki na nich panuje względem pobliskich obszarów. Aby uzyskać najwyższą ocenę na przynajmniej 50% powierzchni obiektu muszą znajdować się drzew lub krzaki. Chłodne i zacienione miejsca pokazane na mapie są szczególnie ważne dla małych dzieci i ludzi starszych, którzy są szczególnie zagrożeni udarem słonecznym.
Paryż również aranżuje specjalnie miejsca do letniego wypoczynku, między innymi plaża na bulwarze nad Sekwaną czy altana zainstalowana przed Gare de Lyon. Znajduje się w niej 10-osobowa ławka – przez którą przepływa woda pompowana bezpośrednio z rzeki, chłodząca w ten sposób siedzące na niej osoby, a miłe otocznie ławki zapewnia prawdziwy odpoczynek.

Helsinki – schowaj się w klimatyzowanym sklepie
Z pewnością mieszkańcy krajów północnej Europy nie są przyzwyczajeni do upałów. Fińskie władze ostrzegają przed upałami, a gazety rozpisują się jak odpowiednio się nawadniać i chronić przed upałem. Klimatyzacja w domach jest raczej rzadkim rozwiązaniem. W Helsinkach, gdzie normalna sierpniowa temperatura wynosi 19 stopni, a w tym roku osiągnęła aż 30 st. C, jeden z supermarketów zaprosił swoich klientów do spędzenia sobotniej nocy w klimatyzowanym sklepie.
Budapeszt – lodowate przekąski dla zwierzaków
Węgierski rezerwat dzikich zwierząt w Budapeszcie karmił spragnione i zmęczone zwierzęta lodowymi przekąskami.

Niemcy – koleją jest chłodniej
Podróż koleją w upał może być koszmarem, ale również przyjemnością, jeśli jedziemy w klimatyzowanym wagonie. W Niemczech państwowy operator kolei oświadczył, że w wypadku wszelkich opóźnień pociągów zapewni dla pasażerów wodę, a klimatyzacja w przedziałach nie będzie wyłączana nawet wtedy, kiedy będą one puste.

Warszawa – kurtyny wodne
Warszawa dla swoich mieszkańców i turystów w upał poleca kurtyny wodne. Ustawiono ich 9 w różnych miejscach miasta.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz