Jak będą wyglądały miasta w 2100 roku

Jak będą wyglądały miasta w 2100 roku

Czy wyobrażamy sobie jak będą wyglądały miasta w przyszłości? W jakim otoczeniu będą żyć przyszłe pokolenia? Czy będą to miasta podobne do tych jakie znamy z filmów science – fiction? 100% odpowiedzi na te pytania jeszcze nie znamy, jednak możemy spróbować przepowiedzieć przyszłość i wyobrazić sobie w jaki sposób będzie wyglądało przeciętne miasto w 2100 roku.

Megamiasta nie metropolie to przyszłość

Według danych ONZ do 2100 r. Aż 84% z 10,8 miliarda ludzi na Ziemi będzie mieszkać w miastach. Jednak odczuwalne już dziś zmiany klimatyczne, spowodują, że megamiasta mogą nie być lśniącymi, szklano – stalowymi twierdzami, tradycyjnie przewidywanym przez futurystów i filmy science fiction. Niektóre miasta, szczególnie przybrzeżne, takie jak Nowy Jork czy Szanghaj, a nawet nasz Gdańsk będą musiały dostosować swoją strukturę architektury, tak by uwzględnić i ochronić się przed podnoszącym się poziomem morza, jak również ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi np. huraganami czy falami upałów.

Nowi mieszkańcy miast i ich wkład w rozwój
Pojawienie się sztucznej inteligencji, rozwój maszyn, technologii, automatyzacja otwierają nowe możliwości i perspektywy w rozwoju urbanizacji miast. Ludzkość dąży do coraz większej integracji i połączenia między człowiekiem, a maszyną, to otwiera nowe perspektywy w rozwoju miast. W związku z tym ludzie nie będą już jedynymi mieszkańcami megamiast w 2100 roku. Maszyny i roboty staną się integralną częścią ekosystemów miejskich. Według Cisco około 50 miliardów komputerów jest już planowanych do podłączenia do Internetu do 2020 roku, co zmniejsza liczbę połączonych ludzi prawie 10: 1. Chociaż szacunki na rok 2100 jeszcze nie istnieją, to ta tendencja będzie prawdopodobnie wrastać. Ciągły wzrostem inteligencji maszyn, tworzących i wspierających sieć urządzeń miejskich pomoże miastom usprawnić i zoptymalizować każdy aspekt życia w mieście. Maszyny te będą nie tylko zewnętrznymi, osobno funkcjonującymi obiektami, one będą osadzone i już głęboko zakorzenione w naszym środowisku, a także będą funkcjonować w miastach na równi z ludźmi.

Integracja ludzi z maszynami

Jednym z oczywistych zastosowań nowych technologii, już obecnie rozwijanym, będzie koordynacja transportu i logistyki za pośrednictwem sieci dronów lub pojazdów bez kierowcy, które wymagałyby ograniczonego zaangażowania człowieka w 2100 roku.
Maszyny będą też częścią organizmu człowieka – czujniki zdrowia prawdopodobnie zostaną wszczepione do organizmów ludzkich po to by w połączeniu z systemem opieki zdrowotnej, powiadamiać użytkowników o zmianach w oznakach życiowych lub potencjalnych zagrożeniach, takich jak atak serca lub hipoglikemia.

Dzięki postępowi w bionice i technologii w medycynie powstaną protezy nerwowe, to nieuniknione połączenie ludzkości z maszynami. Już teraz bioniczne protezy pozwalają na amputacje i zastąpienie utraconej kończyny. Już niedługo będziemy żyć w świecie gdzie maszyny będą jego istotną i naturalna częścią.

Architektura i neuronauka połączą siły by projektować świadome miasta

Przyszłe miasta muszą być zdrowsze i odpowiadać na ludzkie potrzeby. By tak się stało, by miasta były bardziej skoncentrowane na ludziach neuronauka powinna stać się częścią urbanistyki. Przyszłe miasta będą też nie lada wyzwaniem dla architektów i projektantów. Świadome projektowanie będzie opierało się nie tylko na doświadczeniu, wiedzy o technologiach i technikach, ale przede wszystkim istotnym elementem będzie wiedza o człowieku i jego rozwoju jaką czerpiemy z nauk behawioralnych. Celem będzie tworzenie w przestrzeni miejskiej takich obiektów, które będą wykorzystywały tą wiedzę. Projektowanie i budowanie powinno opierać się na uwzględnieniu realnych potrzeb ludzi i środowiska. I powinno na pierwszym miejscu stawiać zdrowie psychiczne oraz fizyczne każdego człowieka. W przyszłości świadome budownictwo będzie nabierało coraz większego znaczenia.

Przykładem takiego świadomego projektowania jest plac zabaw, który powstał na pustej działce w Filadelfii tuż przy przystanku autobusowym. Ten projekt uwzględnia właśnie takie aspekty jak realne potrzeby ludzi – codziennie stojąc na przystanku w oczekiwaniu na transport dzieci mogą skorzystać z czasu i spędzić go aktywnie na drabinkach.
Innymi pomysłami tego typu są instalacje wspierające zdrowy rozwój psycho – fizyczny dziecka. Na przykład instalacja – zagadki, która angażuje umiejętności matematyczne i przestrzenne lub ciekawostki przyrodnicze, które rozwijają umiejętności społeczno-emocjonalne. Inna z instalacji to gry w klasy, która jest bezpośrednim wykorzystaniem ćwiczeń z psychologii dziecięcej używanych do nauczania samokontroli. Wyniki pokazują bardzo istotny wpływ na tego typu zabaw w rozwoju dzieci.
Świadome projektowanie zmieni zarówno miasta jak i sposób myślenia ludzi o przestrzeni publicznej oraz o obiektach prywatnych. Dobrze zaprojektowane i przemyślane budynki staną się bardziej wartościowe i konkurencyjne na rynku nieruchomości. Obecnie już samorządy lokalne dostrzegają korzyści płynące z dobrze zaprojektowanych budynków. W związku z tymi nowymi trendami pojawi się także zapotrzebowanie na nowe zawody gdzie w centrum zainteresowania stawiany będzie człowiek i jego potrzeby. Technologia, architektura, psychologia, neurobiologia oraz zarządzanie i planowanie będą tworzyć architekturę na miarę XXII wieku.

Agnieszka Bartnicka

źródło

Architecture And Neuroscience Collide To Design Concious Cities

Architecture And Neuroscience Collide To Design Concious Cities


https://www.weforum.org/agenda/2015/06/what-will-cities-look-like-in-2100

zdjęcie: https://popupcity.net/architecture-and-neuroscience-collide-to-design-concious-cities/

 

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz