Dzień Ziemi 2016 w Warszawie – nasze sprawozdanie

Dzień Ziemi 2016 w Warszawie – nasze sprawozdanie

Kolejny piknik na Polu Mokotowskim za nami. Dzień Ziemi 2016 poświęcony był zagadnieniom niskiej emisji. Choć projekt ADAPTCITY nie wpisuje się wprost w tę kwestię to zaznaczyliśmy swoją obecność.

Stoisko InE na festynie z okazji Dnia Ziemi niemal vis-a-vis sąsiadowało z obleganym przez odwiedzających namiotem m. st. Warszawy. Taka lokalizacja była świetną okazją do pokazania kilku map klimatycznych, które powstały w ramach naszego projektu , w którym Instytut na rzecz Ekorozwoju i Urząd Miasta są partnerami. Goście nie tylko mogli dowiedzieć się, gdzie w Warszawie znajdują się Miejskie Wyspy Ciepła, czy w jakich dzielnicach należy się liczyć z większymi opadami, ale również zapoznać się z prognozą wzrostu temperatury w Warszawie na przestrzeni bieżącego stulecia, czy dowiedzieć się, czym się różni pogoda od klimatu.

IMAG1086

Z pewnością swoją obecność Instytut na rzecz Ekorozwoju wraz z projektem ADAPTCITY mocniej zaakcentuje podczas najbliższego Pikniku z Klimatem, który tradycyjnie odbędzie się na pl. Zamkowym w ostatni weekend wakacji.

Z innych projektów Instytutu na rzecz Ekorozwoju najmocniej na Dniu Ziemi zaznaczył swoja obecność projekt KLIMAPOLKA (więcej o tym projekcie mogą się Państwo dowiedzieć TUTAJ). Zespół zorganizował serię konkursów, których uczestnicy mogli sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę na temat zmian klimatu, odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Ci, którym udało się prawidłowo rozwiązać quiz lub krzyżówkę otrzymali upominki. Na najmłodszych czekały energetyczne zagadki i kolorowe niespodzianki.

Dzień Ziemi był również okazją do spotkania z ekspertami instytutu, którzy działają zarówno w ramach ADAPTCITY, jak i KLIMAPOLKI . Dr Andrzej Kassenberg wyjaśnił odwiedzającym różnicę między niską emisją a gospodarką niskoemisyjną, a dr Wojciech Szymalski opowiedział o tym, jak każdy z nas może ograniczyć swój ślad węglowy i w ten sposób przeciwdziałać postępującym zmianom klimatu.

Przez cały dzień zbieraliśmy Wasze pomysły na działania mające na celu ochronę klimatu i adaptację do jego zmian. Komisja konkursowa InE wybrała trzy najciekawsze pomysły:

  • W dużych miastach potrzebne są standardy maksymalnej odległości miejsca zamieszkania od terenów zieleni miejskiej. To powinno być maksymalnie 5 minut spaceru.
  • Zmniejszenie zabetonowanej powierzchni – zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej wokół bloków i drzew, sadzenie drzew i krzewów, konkurs na „zielony balkon” – promowanie wśród mieszkańców zagospodarowywania balkonów, ocieplanie budynków i wymiana systemów grzewczych, ograniczenie ruchu samochodowego w centrum, sadzenie bluszczy na budynkach.
  • Donica oszczędzająca wodę, kamieniste torowisko tramwajowe zamienione na torowisko zielone.

Ich autorzy otrzymają od projektu KLIMAPOLKA energooszczędne upominki.

Przy okazji zachęcamy do zapoznani się z pracami jakie uczniowie szkół gimnazjalnych nadesłali na konkurs „Ochrona klimatu w twojej okolicy” organizowanego w ramach KLIMAOLKI. Wyniki konkursu już 20 maja, ale do 16 maja trwa głosowanie internautów, na podstawie którego zostaną przyznane trzy dodatkowe wyróżnienia. Zachęcamy do zapoznania się z pracami i zagłosowania na swoich faworytów! Prace można oglądać TUTAJ.

Wszystkich zainteresowanych tematem ochrony klimatu, gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej i lokalnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii już teraz zapraszamy na cykl warsztatów, który w ramach projektu Klimapolka organizowany będzie jesienią w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim i łódzkim. Bierzące informacje o wartatach będą pojawiały się na stronie projektu: www.chronmyklimat.pl/klimapolka w zakładce warsztaty.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz