Duńskie i holenderskie pomysły na zmiany klimatyczne

Duńskie i holenderskie pomysły na zmiany klimatyczne

Obecne trendy rozwoju przestrzeni miejskich, zmierzają ku maksymalnemu wykorzystaniu potencjału miasta i zminimalizowaniu szkodliwych skutków zmian klimatycznych. W rozwiązaniach i innowacjach przodują przede wszystkim Duńczycy oraz Holendrzy.

Sztuczny archipelag w kopenhaskim porcie

Duńczycy uwielbiają proste drewniane konstrukcje, kiedy więc architekci z Kopenhagi pokazali plany zbudowania eleganckiego, nowoczesnego drewnianego „archipelagu” w uprzemysłowionym porcie stolicy, spotkało się to z pozytywnym przyjęciem.
Projekt rozpoczęła samotnie dryfująca 270 metrowa platforma z jedną lipą pośrodku. To był pomysł lokalnego studia projektowego, które zamierzało stworzyć małą wyspę jako funkcjonalną przestrzeń publiczną. Każdy, kto spędza czas wolny na wodzie może skorzystać z wyspy – odpocząć, poopalać się, łowić ryby lub urządzić piknik. Prototypowa wyspa „Ø1” została ręcznie zbudowana w południowym porcie Kopenhagi. Wykorzystano tradycyjne duńskie techniki budowy łodzi – był to ukłon w stronę duńskiego dziedzictwa morskiego. Do pierwszej wyspy dołączą pozostałe, które będzie można połączyć łańcuchowo i stworzyć sieć zwaną Parkipelago. Połączone wyspy mogą stworzyć jedną, w pełni funkcjonalną przestrzeń do organizacji koncertów, spotkań kulturalnych i festiwali. Natomiast jako pojedyncze wysypy, każda ma inną funkcję: żaglowa kawiarnia, sauna, trampolina, kameralna scena i farma małży. Archipelag to też sprytny sposób na aktywizację społeczną szybko rozwijającego się portu w Kopenhadze, ponieważ wielu mieszkańców uważa, że stracił część swojego uroku. Woda w porcie jest zaskakująco czysta, można pływać, a nawet łowić ryby to sprawia, że port przyciąga około 1,3 miliona mieszkańców.

W tego typu projektach drzemie ogromy potencjał. Projekt można łatwo dostosować do miast na całym świecie – wszędzie tam, gdzie przemysł zdominował pierwotne otoczenie i oddziałuje negatywnie na miejską przestrzeń. Można wymyślić co najmniej kilkanaście nadbrzeżnych miast, gdzie Parkipelago mogą być znakomitym dodatkiem do miejskiego krajobrazu.

Przestrzeń miejska dostosowana i wielofunkcyjna

Przykładem, gdzie nauka, innowacja i technologia idą w parze oraz stanowią ważny element zrównoważonego rozwoju miejskiego jest plac Tåsinge Plads.
Na pierwszy rzut oka wygląda to jak typowa przestrzeń parkowa, w której dzieci mogą się bawić, dorośli mogą się zrelaksować, usiąść i porozmawiać. Jednak wysoko nad spacerującymi znajdują się rzeźby w kształcie odwróconych parasoli. Podczas ulewnych deszczy parasolki napełniają się wodą, którą później można wykorzystać do podlewania miejskich kwietników.

W Rotterdamie w 2013 roku powstała Benthemplein Square, przestrzeń miejska z trzema betonowymi basenami, które wypełniają się wodą podczas burz. Plac wodny zatrzymuje wodę podczas szczytowych opadów deszczu, łagodząc naprężenia w systemach kanalizacyjnych i zapobiegając powodziom w obszarach silnie zurbanizowanych. Plac magazynuje wodę deszczową oraz deszczówkę z dachów okolicznych budynków. W rezultacie rury kanalizacyjne tych budynków zostały odłączone od kanalizacji Rotterdamu. Plac zatrzymuje wodę podczas szczytowych opadów deszczu, zmniejszając obciążenie miejskiej sieci kanalizacyjnej, co z kolei zapobiega miejskim powodziom. Pomaga także miastu uniknąć znacznych kosztów finansowych związanych z modernizacją kanałów w przyszłości. Plac pełni również funkcję miejskiej przestrzeni publicznej – obniżone powierzchnie zaprojektowane do zatrzymywania wody można ponownie wykorzystać do celów sportowych i rekreacyjnych w czasie suszy. Na przykład Benthemplein oferuje boisko do koszykówki i skatepark .

Koncepcja placu wodnego została stworzona głównie dla obszarów wymagających dodatkowej przestrzeni do przechowywania wody, bez tradycyjnych możliwości, takich jak kanały.

https://www.themanual.com/travel/parkipelago-copenhagen-islands/
Tåsinge Plads
http://www.c40.org/case_studies/benthemplein-water-square-an-innovative-way-to-prevent-urban-flooding-in-rotterdam

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz