Barcelona – inteligentne miasto

Barcelona – inteligentne miasto

Jadąc do Barcelony nastawiamy się głównie na zwiedzanie licznych zabytków, spędzanie czasu w klimatycznych restauracjach czy spacer po barcelońskich plażach. Jednak Barcelona to jedno z najbardziej inteligentnych miast na świecie. Od kilku lat władze Barcelony konsekwentnie wdrażają ideę inteligentnego miasta opartą na ogromnym potencjale Internetu rzeczy(IoT).

Od 2012 r. miasto wdrażało elastyczne technologie w systemach miejskich, w tym w transporcie publicznym, parkowaniu, oświetleniu ulic i gospodarowaniu odpadami. Te innowacje przyniosły znaczne oszczędności, poprawiły jakość życia mieszkańców i uczyniły z miasta centrum młodej branży Internetu Rzeczy.
Hiszpania znalazła się wśród krajów najbardziej dotkniętych recesją w 2008 r. Kryzys dotknął wiele osób i zmusił do spojrzenia na rzeczywistość inaczej niż dotychczas. Konieczne były oszczędności, które należało wprowadzić zarówno w budżetach indywidualnych jak i publicznych w tym miejskim. W obliczu tego wyzwania Barcelona postawiła na inteligentną technologię, która pozwoli miastu sprawniej i taniej funkcjonować.

Xavier Trias, burmistrz Barcelony w latach 2011-2015 od lat interesował się już innowacjami w technologicznymi w usługach miejskich. Po objęciu urzędu powołał nowy zespół Smart City Barcelona, którego zadaniem była integracja istniejących projektów i identyfikacja nowych obszarów, w których można było dokonać poprawy usług dla wszystkich mieszkańców i firm w mieście. Smart City Barcelona zidentyfikowało 12 obszarów, nad którymi zaczęto pracować, w tym transport, zaopatrzenie w wodę, energię, odpady i nowoczesne zarządzanie, a także zainicjowało 22 programy, obejmujące 83 odrębne projekty w systemach miejskich, wszystkie wykorzystujące ideę Internetu rzeczy.
Wprowadzając program oparte o ideę IoT, Barcelona miała solidne podstawy: projekty wykorzystały istniejącą już sieć 500 kilometrów światłowodu w mieście. Sieć ta zapewnia obecnie 90% zasięgu światłowodowego i służy jako szkielet dla zintegrowanych systemów miejskich.
Sieć światłowodowa służy jako bezpośrednie połączenie z Internetem mieszkańców Barcelony i gości. Miasto korzysta z infrastruktury światłowodowej, aby zapewnić WiFi w całym mieście. Od 2013 r. liczba hotspotów wzrosła o 62%, do 670 punktów dostępowych Wi-Fi w maksymalnej odległości 100 metrów od punktu do punktu, a liczba użytkowników Wi-Fi podwoiła się.

Barcelona wykorzystała również tę rozbudowaną sieć światłowodową do budowy indywidualnych systemów IoT w ramach usług miejskich. W celu poprawy efektywności energetycznej, miasto zainstalowało 19 500 inteligentnych liczników, które monitorują i optymalizują zużycie energii w wybranych obszarach miasta.
Jeśli chodzi o odbiór odpadów gospodarstwa domowe mają do dyspozycji inteligentne pojemniki do selektywnej zbiórki. Pojemniki te, wyposażone w specjalne czujniki, monitorują poziomy odpadów i optymalizują trasy zbiórki. Czujniki będą jeszcze ulepszane, tak, aby lepiej monitorować odbiór niebezpiecznych substancji.

Transport w mieście
Barcelona promuje korzystanie z samochodów elektrycznych i posiada sieć rowerów miejskich. Jednocześnie intensywnie inwestuje w poprawę komunikacji miejskiej i inteligentnych stref parkingowych, które mają pomóc kierowcom w odnalezieniu wolnego miejsca do zaparkowania auta.  Nowe przystanki autobusowe są w pełni nowoczesne – wyposażone w elektroniczne tablice informujące o czasie oczekiwania na autobus, hot spot oraz gniazdka USB do ładowania smarphonów.

Oświetlenie miejskie 
Miasto realizuje również plan Barcelona Lighting Masterplan (od 2012 roku), który wykorzystuje inteligentne technologie w celu zwiększenia efektywności i użyteczności latarni miejskich.
Do 2014 roku ponad 1100 latarni zostało wyposażone w żarówki LED, co znacznie zmniejszyło zużycie energii. Latarnie zaopatrzone w czujniki ruchu rozświetlają się tylko wtedy, kiedy piesi znajdują się w pobliżu; kiedy ulice są puste, światła są automatycznie przyciemniane.
Latarnie są również częścią miejskiej sieci WiFi, zapewniając stały, bezpłatny dostęp do Internetu w całym mieście. Ponadto są wyposażone w czujniki zbierające dane o jakości powietrza. Modernizacja oświetlenia miejskiego wygenerowały 30 procent oszczędności energii w całym systemie oświetlenia miejskiego!

Zarządzanie wodą
Woda to dobro, którego coraz mniej, drożeje i bez którego nie da się funkcjonować. Barcelona wdrożyła technologie IoT w celu zdalnego kontrolowania poziomu nawadniania parków i wody w publicznych fontannach. Korzystając z czujników do monitorowania deszczu i wilgotności, pracownicy parku mogą określić, ile nawadniania jest potrzebne. System elektrozaworów jest zdalnie sterowany, aby zapewnić niezbędną wodę w całym mieście. W 68% parków publicznych miastu udało się osiągnąć 25 % wzrost oszczędności wód, co przekłada się na oszczędności w wysokości około 555 000 dolarów rocznie.

Oszczędności, które udało się wygenerować w Barcelonie to również istotny wkład w ochronę środowiska i klimatu miasta. Znaczne zmniejszenia zużycia zasobów naturalnym jest trendem, który powinien rozwijać się w każdym mieście na świecie.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz