Rozkład wartości albedo 19.05.2013

Co przedstawia mapa?

Mapa przedstawia rozkład albedo powierzchni w dniu 19 maja 2013 roku na obszarze m. st. Warszawy. Albedo, to wskaźnik ilości promieni słonecznych odbijanych od powierzchni ziemi wyrażony w procentach.

Co można zauważyć?

Powierzchnia Warszawy pochłania większość (ponad 50%) padających na nią promieni słonecznych. Nieliczne są powierzchnie o dużym odbiciu promieni słonecznych, np. białe dachy, jasne powierzchnie betonowe. Powierzchnie o wysokim albedo zwykle mniej nagrzewają się w dni z dużym nasłonecznieniem, natomiast bardzo gorące stają się w powierzchnie i niewielkim albedo. Najwięcej promieni słonecznych pochłaniają powierzchnie wodne, jednak mimo to pozostają one w gorące dni chłodne w stosunku do terenów otaczających ze względu na dużą pojemność cieplną wody. W wielu miejscach wartości albedo są zafałszowanie poprzez występowanie chmur i cieni.

Jak powstała mapa?

W celu przygotowania kompozycji przedstawiającej albedo wykorzystano zdjęcia satelitarne z serii satelitów Landsat 8 (OLI+TIRS). Satelita Landsat 8 wprowadzony został na orbitę 11 lutego 2013 roku. Kąt nachylenia orbity umieszczonej na wysokości 708 km to 98,1 stopni. Czas obiegu urządzenia to 98,8 minut, rewizyty 16 dni. Sensory umieszczone na pokładzie to: skaner OLI (Operational Land Imager) z 9 zakresami spektralnymi o rozdzielczości 30 metrów (kanał panchromatyczny 15 m.), oraz TIRS (Thermal InfraRed Sensor) z dwoma zakresami termalnymi o rozdzielczości 100 m (ostatecznie udostępniane dane mają przepróbkowaną rozdzielczość do 30 m).

Autorzy

Przygotowano na podstawie opracowania wykonanego przez zespół dr inż. Agata Hościło, Mgr Monika Tomaszewska, Mgr Wojciech Kiryła pod kierunkiem Prof. dr hab. Katarzyny Dąbrowskiej-Zielińskiej z Instytutu Geodezji i Kartografii.

Jeśli chcesz obejrzeć więcej szczegółów mapy wejdź na www.mapa.um.warszawa.pl

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz