Rozkład wartości albedo 03.05.2007

Co przedstawia mapa?

Mapa przedstawia rozkład albedo powierzchni w dniu 3 maja 2007 roku na obszarze m. st. Warszawy. Albedo, to wskaźnik ilości promieni słonecznych odbijanych od powierzchni ziemi wyrażony w procentach.

Co można zauważyć?

Powierzchnia Warszawy pochłania większość (ponad 50%) padających na nią promieni słonecznych. Nieliczne są powierzchnie o dużym odbiciu promieni słonecznych, np. białe dachy, jasne powierzchnie betonowe. Powierzchnie o wysokim albedo zwykle mniej nagrzewają się w dni z dużym nasłonecznieniem, natomiast bardzo gorące stają się w powierzchnie i niewielkim albedo. Najwięcej promieni słonecznych pochłaniają powierzchnie wodne, jednak mimo to pozostają one w gorące dni chłodne w stosunku do terenów otaczających ze względu na dużą pojemność cieplną wody.

Jak powstała mapa?

W celu przygotowania kompozycji przedstawiającej albedo wykorzystano zdjęcia satelitarne z serii satelitów Landsat 5 (TM). Satelita Landsat 5 został umieszczony na orbicie polarnej 1 marca 1984 roku. Kąt nachylenia orbity wynosi 98,1 stopni, a wysokość 705 km. Czas obiegu urządzenia to 99 minut, a rewizyty 16 dni (zobrazowanie dokładnie tego samego obszaru). Na pokładzie znajdują się dwa urządzenia pobierające dane: MSS (Multispectral Scanner) i TM. Skaner Thematic Mapper posiada 6 pasm widzialnych o rozdzielczość 30 m i 1 pasmo termalne, którego rozdzielczość wynosi 120 m.

Autorzy

Przygotowano na podstawie opracowania wykonanego przez zespół dr inż. Agata Hościło, Mgr Monika Tomaszewska, Mgr Wojciech Kiryła pod kierunkiem Prof. dr hab. Katarzyny Dąbrowskiej-Zielińskiej z Instytutu Geodezji i Kartografii.

Jeśli chcesz obejrzeć więcej szczegółów mapy wejdź na www.mapa.um.warszawa.pl

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz