570Broom – budynek z fasadą oczyszczającą powietrze

570Broom – budynek z fasadą oczyszczającą powietrze

Konieczność oczyszczanie powietrza w miasta jest problemem, który wyzwala wiele kreatywności i innowacyjne spojrzenie na dotychczasowe budownictwo, zarządzanie miastem i wykorzystanie przestrzeni.

W Nowym Jorku ma powstać apartamentowiec 570Broome, który będzie czyścić powietrze z siłą 500 drzew. Zawdzięcza to pokryciu fasady specjalnym materiałem opracowanym przez dwie firmy Neolith oraz PURETi. Jest to kamień, na który naniesiono nanocząstki, powstały na bazie wody oraz dwutlenku tytanu. Pod wpływem energii słoneczniej przekształcają zawarte w powietrzu parę wodną oraz tlen w wodorotlenek (OH) i ponadtlenek (O2) – czynniki, które zajmują się czyszczeniem powietrza. Pierwszy z nich przekształca dwutlenek azotu w nieszkodliwe nitraty, a drugi z lotnych związków organicznych robi minerały, po czym sam zmienia się w parę wodną. Później pozostałe na fasadzie, nieszkodliwe substancje są zmywane w czasie deszczu lub czyszczenia okien. Autorzy pomysłu szczycą się tym, że w warunkach laboratoryjnych potrafili zredukować poziom dwutlenku azotu o 70 do 80 proc. Poza tym działa antybakteryjnie, anytalergicznie i redukuje brzydkie zapachy. Twórcy technologii dają 10-letnią gwarancję na funkcjonowanie swojej czyszczącej fasady.
570Broome nie jest pierwszym budynkiem, który wykorzystuje ten typ kamieni. Z wyliczeń wynika, że fasada ta może oczyścić powietrze, które zostało zanieczyszczone przez 2 tysiące samochodów.

Źródło.: miasto2077.pl

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz