Ogród deszczowy w Gdyni

Ogród deszczowy w Gdyni

Ogrody deszczowe to oazy roślinności, które nie tylko mają pięknie wyglądać, ale przede wszystkim pełnią funkcją praktyczną – pomagają odprowadzać nadmiar wód opadowych. W Gdyni powstał pierwszy tego typu ogród. Ma on zachęcać mieszkańców do tworzenia takich projektów na swoich posesjach.

Obok gdyńskiego Infoboksu została stworzona specjalna grządka w donicy, do której rynnami ma spływać woda z dachu budynku. Projekt jest promocją ekologicznych rozwiązań w przestrzeni miejskiej. Oficjalnego otwarcia dokonał wiceprezydent Gdyni Michał Guć wraz z przedstawicielami Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, którzy byli pomysłodawcami tego przedsięwzięcia.

-Chcielibyśmy aby takiego typu działania były rozpowszechniane. Jak wiemy bez wody nie ma życia. W miastach wody deszczowe i opadowe są również wyzwaniem. Kolejne kwartały miejskie są zabudowywane. Woda, która kiedyś wsiąkała w ziemię, teraz może powodować podtopienia. Sprawia to, że trzeba inwestować w kolejne kilometry kanalizacji deszczowej. Ogrody deszczowe są alternatywą, która nie rozwiąże problemu, ale ogranicza to zjawisko – powiedział Michał Guć.

Głównym celem projektu jest edukacja i promowanie ekologicznych rozwiązań. Dlatego donica została umieszczona w centralnej części miasta. Równocześnie instalacja ma stanowić także upiększenie krajobrazu.
-Mam nadzieję, że ogród będzie samowystarczalnym bytem zasilanym dzięki siłom natury. I jako przykład konstruktywnego wykorzystania i zagospodarowania deszczówki będzie służył ludziom oraz przyrodzie. Liczę też, że stanie się inspiracją dla innych – podkreślił Michał Guć.

Miasto planuje kolejne Ogrody Deszczowe, między innymi na osiedlu Meksyk. Samorządowcy chcieliby również zachęcić do tego typu rozwiązań inwestorów prywatnych i posiadaczy działek. Nie jest wykluczone, że będą wdrażane dofinansowania na ten cel.

źródło: dziennikbałtycki.pl zdjęcie Piotr Kallalas

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz