Tajwański pożeracz smogu

Tajwański pożeracz smogu

Smog to zmora wielkich miast na świecie. Odpowiednio zaprojektowane budynki, obsadzone dużą ilością roślinności, np. drzew, krzewów, mchów mogą być swoistymi miejskimi oczyszczaczami powietrza. Tajwańska Tao Zhu Yin Yuan Tower to przykład działania antysmogowego.

W Tajwanie, w samym centrum miasta Taipei powstał antysmogowy budynek mieszkalny, który pomaga oczyszczać powietrze. Ze wszystkich stron budynku znajdują się tarasy, które zostaną obsadzone 23 tys. drzew i krzewów. Poza tarasami, drzewa będą też na dachu i balkonach. W sumie na budynku będzie rosła taka sama liczba nasadzeń jak w nowojorskim Central Parku. Budynek będzie w stanie absorbować ok. 130 t Co2 rocznie. Zaprojektowany został w kształcie wieży nawiązującej kształtem do łańcucha DNA. W środku budynku zaprojektowano 46 luksusowych apartamentów na 20 piętrach. Rośliny będą rosły we wszystkich pomieszczeniach budynku.

Oczywiście jeden tego typu budynek nie upora się ze smogiem panującym na Tajwanie, ale z pewnością jest małym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.

Autorem projektu budynku jest Vincent Callebaut.

źródło: http://www.businessinsider.com/taiwan-smog-agora-garden

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz