Suma dobowa opadu [mm] 3 czerwca 2010 r

Co przedstawia mapa?

Mapa przedstawia rozkład opady podczas jednego dnia, tj. 3 czerwca 2010 roku. W tym dniu odnotowano bardzo wysokie opady deszczu w Warszawie w strefie przejścia chmury burzowej. Opady powyżej 90mm/m.kw (litrów wody na metr kwadratowy).

Co można zauważyć?

Podczas poszczególnych epizodów opadowych, zwłaszcza o dużych sumach dobowych, rozkład opadów na obszarze Warszawy może być bardzo zróżnicowany. Przyczyną tego zróżnicowania jest typ opadu. W przypadku opadów typu konwekcyjnego poszczególne części miasta mogą otrzymywać bardzo różne ilości wody. Przykładem jest opad konwekcyjny z dnia 3 czerwca 2010 r. Chmura opadowa przeszła nad południową częścią miasta powodując na terenie Ursynowa i Wilanowa oraz Wawra opad deszczu przekraczający miejscami 80 mm na dobę. W tym samym czasie na Bemowie i Woli nie spadła nawet kropla deszczu, a całej centralnej i północnej części miasta opad nie przekraczał 10 mm na dobę.

Jak powstała mapa?

Mapa jest wynikiem analizy danych pomiarowych dla opadów z okresu 2008-2014 wykonywanych na stacjach pomiarowych MPWiK Sp z o.o. w Warszawie, IGiPZ PAN, IMGW, Uniwersytetu Warszawskiego oraz SGGW. Uwzględniono 32 stacje pomiarowe zarówno tradycyjne (deszczomierz Hellmanna) jak i automatyczne.

Autorzy

Przygotowano na podstawie opracowania „Zmienność zjawisk meteorologicznych na terenie Warszawy” wykonanego na potrzeby projektu LIFE_ADAPTCITY_PL przez Zespół prof. dr hab. Krzysztof Błażejczyk, dr Magdalena Kuchcik, mgr Paweł Milewski, dr Jarosław Baranowski, mgr Jakub Szmyd, mgr Jakub Kosowski z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz prof. dr hab. Elwirę Żmudzką z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeśli chcesz obejrzeć więcej szczegółów mapy wejdź na www.mapa.um.warszawa.pl

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz