Dziś, 1 sierpnia przypada Światowy Dzień Długu Ekologicznego

Dziś, 1 sierpnia przypada Światowy Dzień Długu Ekologicznego

Dzień Długu Ekologicznego (ang. Earth Overshoot Day) to moment, w którym ludzkość wykorzystuje zasoby przypadające na cały rok do produkcji, a konsumpcja przekracza zdolność natury do ich odnowienia. W tym roku przypada 1 sierpnia, jeszcze w połowie lat 90-tych był w listopadzie.

Datę wylicza się dzieląc ogół zasobów naturalnych przez światowy ślad ekologiczny (ang. ecological footprint), a następnie mnożąc przez 365. Data 1 sierpnia oznacza, że aby zaspokoić nasze apetyty na zasoby powinniśmy dysponować ziemią o 70 procent większą od naszej, podaje Global Footprint Network, międzynarodowa organizacja badawcza, która dokonuje corocznej oceny DDE. Badania rozpoczęto w latach 70-tych, gdy rosnąca populacja i jej potrzeby sprawiły, że konsumpcja przestała być zrównoważona.
Dług ekologiczny pokazuje także ekologicznie i ekonomicznie rabunkową działalność państw zindustrializowanych wobec krajów biedniejszych.
Najważniejsze czynniki zadłużenia to: spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego (produkcja zwierzęca jest niezwykle energochłonna i zanieczyszczająca środowisko), zużycie paliw kopalnych, zużycie energii elektrycznej, nadmierne połowy, wycinanie lasów, emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Efekty już są odczuwalne, np. w postaci deficytów wody na całym świecie. Jeśli trend się utrzyma, dzień długu ekologicznego w przyszłym roku przypadnie w lipcu.

Na stronie www.overshootday.org organizacji Global Footprint Network można zobaczyć jaki wygląda nasz indywidualny wkład w Dzień Długu Ekologicznego. W czasie łatwego quizu odpowiadamy na pytania na temat sposobu odżywiania, sposobu podróżowania, sposobu zamieszkania. Odpowiadając na te pytania dowiemy się na ile nasze indywidualne funkcjonowanie wpływa na stan naszej planety. Na stronie można też zobaczyć ranking krajów, które najszybciej zadłużają naszą planetę: w czołówce jest Katar, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie, USA i Kanada (DDE przypada już w lutym i marcu), a najmniej szkodliwe są działania Wietnamu i Jamajki (DDE przypada w grudniu). Wynik Polski to 19 maja.
Według wyliczeń badaczy musimy działać wspólnie i przyjąć globalne rozwiązania, aby dzień długu ekologicznego przesunął się na dalsze miesiące kalendarza.

źródło: www.footprintnetwork.org, www. portalkomunalny.pl

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz