Strategia Adaptacji Warszawy do zmian klimatu przeszła konsultacje społeczne. Była to okazja do zapoznania się przez warszawską społeczność z zagrożeniami, jakie czeka miasto w wyniku zmiany klimatu. Od 1352 osób zebrano propozycje działań, które mogą wzbogacić Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050.
Czy rozumiemy adaptację do zmian klimatu?
Jak wynika z przeprowadzonych w 2016 r. dla potrzeb projektu ADAPTCITY badań ilościowych i jakościowych, wśród mieszkańców jest raczej nieduże zrozumienie pojęcia „adaptacji do zmiany klimatu” oraz działań służących adaptacji do zmian klimatu. Podobne wnioski można wysnuć po analizie ankiet zebranych podczas Dnia Ziemi i Dni Warszawy. Na podstawie samych ankiet trudno ocenić, czy respondenci rzeczywiście rozumieją znaczenie zieleni i gospodarowanie wodą dla adaptacji miasta do zmian klimatu, w łagodzeniu skutków zagrożeń, jakimi są upały czy podtopienia. Formuła warsztatów konsultacyjnych, w których dyskusję poprzedzał wykład o zmianach klimatu i zagrożeniach z nimi związanymi dla Warszawy, spełniła swoją rolę edukacyjną, a proponowane przez uczestników rozwiązania odnoszą się do rzeczywistych problemów dzielnic. Ciekawe i przemyślane były zgłaszane drogą mailową lub pocztą tradycyjną Pomysły na Klimat i komentarze dot. założeń Strategii adaptacji.
Zanieczyszczenie powietrza najważniejszą kwestią
Chociaż kwestia jakości powietrza jest bezpośrednio związana z ochroną środowiska, a rozwiązania ograniczające niską emisję pośrednio dotyczą działań adaptacyjnych, to była ona tematem wszystkich warsztatów konsultacyjnych i często pojawiała się wśród Pomysłów na Klimat. We wspomnianych wcześniej badaniach ilościowych, na pytanie „Które z prezentowanych zjawisk, związanych ze zmianami klimatu, stanowią w Pana(i) ocenie największe zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy?” 31% respondentów odpowiedziało, że „Zanieczyszczenie powietrza, smog”. W badaniu jakościowym na pytanie dot. jakości życia w mieście wśród minusów wskazywano na „zanieczyszczenie powietrza spalinami”. Te wszystkie wyniki świadczą o bardzo dużej wadze, jaką warszawiacy przywiązują do jakości tego, czym oddychają i w Strategii adaptacji temat jakości powietrza nie powinien być pominięty.
Warszawiacy popierają kierunki adaptacji
Porównując proponowane przez mieszkańców rozwiązania – Pomysły na Klimat, z zaproponowanymi w założeniach do Strategii adaptacji kierunkami działań miasta, można stwierdzić, że oba zestawienia są niemal identyczne. Dzięki konsultacjom można wskazać działania, które (prawdopodobnie) uzyskają akceptację społeczną i miejsca, gdzie będzie można je realizować/ gdzie istnieje potrzeba wdrożenia tych działań.
Konsultacje społeczne założeń Strategii adaptacji miały kilka wymiarów. Szczególnie ważnym elementem była edukacja w zakresie adaptacji do zmian klimatu oraz przyjrzenie się, jak wysoka jest świadomość społeczeństwa odnośnie zagrożeń, z jakimi mogą się spotykać w związku z postępującymi zmianami klimatu, jak również na jakim poziomie funkcjonuje w społeczeństwie poczucie tych zagrożeń.
Co po konsultacjach?
W trakcie konsultacji dokonywano, ze społecznościami lokalnymi, identyfikacji przyczyn występowania zagrożeń oraz zbierano propozycje rozwiązań/ działań mających na celu ograniczanie i łagodzenie konsekwencji wystąpienia tych zagrożeń. Zebrane pomysły i koncepcje działań poddane zostaną analizie, po której wzbogacą kierunki i cele strategiczne, wzmacniając aspekt zaadaptowania się Warszawy i jej mieszkańców, a także zmniejszenia skutków i oddziaływania ekstremalnych zjawisk. Będą także wykorzystywane bezpośrednio przy przygotowywaniu programów adaptujących miasto do zmian klimatu. Ponadto zostaną przesłane do właściwych merytoryczne komórek i jednostek organizacyjnych m.st. Warszawy do wykorzystania w realizacji bieżących zadań.