Perspektywa COP24 zwabiła Klimatyczne Forum Metropolitalne do Katowic. Tam, obok prezentacji dotyczących adaptacji do zmian klimatu, poznaliśmy logo tego wydarzenia oraz założenia programowe.
O czym będzie COP24?
Obrady Forum otworzył wiceprezydent Marcin Skiba, odpowiedzialny za przygotowanie COP24 w Katowicach. Stojąc na tle oficjalnego logo COP24 przedstawił zalety Katowic, które przyciągnęły Szczyt Klimatyczny do tego miasta. Faktycznym przykładem przemian było miejsce konferencji – Międzynarodowe Centrum Konferencyjne, które powstało na miejscu dawnych zakładów obsługujących nieczynną kopalnię Katowice. W MCK odbędzie się także COP24, którego tematem przewodnim planuje się uczynić przygotowanie Miejskich Planów Adaptacji. Z tej okazji na konferencji gościła także delegacja z dalekiej australijskiej wyspy Tasmania, której przedstawiciele krótko opowiedzieli o swoich doświadczeniach z modelowaniem zmian klimatu oraz adaptacją do tych zmian. Okazuje się, że w ramach konsultacji społecznych na Tasmanii o adaptacji trzeba było rozmawiać przy okazji debat o bezpieczeństwie domowych psów. Niestety także tam temat zmian klimatu nie jest tematem numer jeden.
Górnośląskie Pojezierze Antropogeniczne
Pierwszego dnia szczególną uwagę słuchaczy przyciągnęła tematyka Górnośląskiego Pojezierza Antropogenicznego. Na terenie Górnego Śląska jest bowiem ponad 4000 jezior, które powstały głównie w zagłębieniach powstałych w wyniku osiadania gruntu nad szybami kopalnianymi. W kwestii adaptacji do zmian klimatu myśli się o wykorzystaniu tych zbiorników jako elementu zarządzania wodą opadową, choć są także niewątpliwie miejscem zwiększającym lokalną bioróżnorodność ekosystemu oraz walory rekreacyjne. Myślenie o takim zarządzaniu wodą opadową nie przełożyło się jednak na dotychczasowe inwestycje Katowic, choć wydano w ostatnich latach na działania wodno-kanalizacyjne w spółce Katowicka Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna prawie miliard złotych.
Jak radzą sobie katowickie lasy?
Drugiego dnia można było się dowiedzieć m.in. że w Katowicach w 2015 roku wystąpił już epizod smogu letniego (tzw. fotochemicznego). Z kolei nadleśnictwo katowickie przybliżyło słuchaczom tajniki zrównoważonego gospodarowania lasami. Okazało się, że w gospodarce leśnej swoje miejsce mają zarówno lasy gospodarcze, jak i lasy naturalnie objęte ochroną bierną, jako punkt odniesienia do działalności leśników. Lasy w Katowicach zajmują 42% powierzchni miasta i ich stan zdrowotny po okresie największego zanieczyszczenia lat 70. i 80. XX wieku wyraźnie się poprawia. Kontrowersyjne w oczach leśników pozostają na terenie Górnego Śląska zagadnienia jezior w zagłębieniach powstałych w wyniku szkód górniczych. Znakomicie zwiększają one bioróżnorodność lasów, choć uszczuplają faktyczne zasoby drewna. Jednak prawo wymusza na przedsiębiorstwach likwidację szkód górniczych (przywrócenie stanu sprzed eksploatacji). Prelegenci konferencyjni, byli dość zgodni co do tego, że warto byłoby większość tych jezior zachować.
Dokąd teraz?
Prezentacje konferencyjne już niedługo na naszej stronie internetowej. A za dwa tygodnie 25 i 26 października Forum w Rzeszowie.