Zielone ściany i tunele, pionowe ogrody tego potrzebuje Wola i Ochota.

Zielone ściany i tunele, pionowe ogrody tego potrzebuje Wola i Ochota.

Mieszkańców Ochoty i Woli na spotkanie konsultacyjne zaprosiliśmy  do Przystanku Książka w dniu 18 maja 2017 roku. Zielone ściany, pionowe ogrody, zielone tunele, samodzielne sadzenie zieleni – mieszkańcy obu dzielnic mieli wiele ciekawych pomysłów podczas spotkania.

Największym zagrożeniem jakie zdiagnozowano na Ochocie jest smog, głównie w okolicy ulicy Ondraszka, gdzie wiele budynków nadal jest ogrzewanych jest przez piece kaflowe. Na złą jakość powietrza mają też duży wpływ ciągłe korki na ulic Wawelskiej, Szczęśliwickiej oraz Górczewskiej. Zatem, jak poprawić jakość powietrza?

Wśród wielu pomysłów jakie pojawiły się podczas spotkania, warto wymienić zielone ściany wzdłuż ulicy Wawelskiej, pionowe ogrody w miejscach z gęstą zabudową oraz tworzenie zielonych tuneli w ciągach komunikacyjnych. Temat zieleni był żywo dyskutowany, widać, że mieszkańcom brakuje drzew i zieleni. Oprócz ciekawych pomysłów mieszkańcy czują też potrzebę edukacji  w zakresie roślin funkcjonalnych i odpornych na warunki miejskie np. opary soli czy drgania generowane przez ruch samochodowy. Dodatkowo mieszkańcy chętnie sadziliby zieleń, ale brakuje im informacji o miejscach gdzie można to zrobić na własną rękę. Zwiększenie udziału mieszkańców dzielnicy i aktywne włączanie ich w procesy decyzyjne w ramach dzielnicy oraz przykłady dobrych praktyk z innych  miejsc pozwolą na zaangażowane lokalnej społeczności w działania na rzecz poprawy codziennej jakości życia.

Co można zrobić z transportem?

Usytuowanie dzielnic Wola i Ochota graniczących z centrum powoduje duże natężenie ruchu ulicznego. Pomysły jakie się pojawiły przy okazji tego tematu dotyczyły transportu eklektycznego, hybrydowego oraz rowerowego. Ścieżki rowerowe według mieszkańców powinny powstawać na terenach zielonych, a nie przy ruchliwych ulicach. Restrykcyjna kontrola firm transportowych spoza Warszawy wjeżdżających do centrum oraz wymóg gaszenia silników podczas dłuższych postojów na przystankach to kolejny pomysł na poprawę jakości powietrza.

Czy na Ochocie i Woli występują wyspy ciepła?

 Zdecydowanie tak, to zjawisko jest obecne w okresach letnich głównie ze względu na gęstą zabudowę oraz zabetonowanie powierzchni biologicznie czynnych. Podobnie jak w przypadku jakości powietrza, w przypadku upałów zieleń jest ratunkiem. Zdaniem mieszkańców zielone ściany czyli sadzenie bluszczy i innych pnączy na ścianach oraz pokazanie jaki to ma wpływ na obniżenie temperatury powietrza otoczenia znacząco poprawi jakość życia latem. Zielone dachy na garażach oraz  budowa parkingów z przepuszczalnym podłożem to następne propozycje.

A co dla ochłody? Fontanny i kurtyny wodne w upalne dni.

TY też masz wpływ na klimat w Warszawie! – zgłoś POMYSŁ na Klimat w naszym majowym konkursie www.adaptcity.pl/pomysl-na-klimat/

 

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz