Zakończenie projektu 44 MPA

Zakończenie projektu 44 MPA

Wielką galą zakończył się projekt przygotowania 44 Miejskich Planów Adaptacji dla największych miast w Polsce. 9 stycznia 2018 roku do hotelu Westin w Warszawie przybył nie tylko Minister Środowiska, ale także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Część oficjalna

Fot: Prezydent Andrzej Duda przemawia do uczestników gali.

Wystąpienie prezydenta było bardzo obszerne i koncentrowało się wokół rezultatów COP24 – trzech rezolucji podjętych w trakcie konferencji dotyczących: sprawiedliwej transformacji, roli lasów w ochronie klimatu oraz elektromobilności. Prezydent wydawał się dobrze czuć w tematyce ekologicznej, choć podkreślał, że nie jest w tej kwestii ekspertem. Mimo to niemal jak ekspert podkreślał znaczenie lasów dla pochłania dwutlenku węgla z powietrza, a także objaśniał powiązania pomiędzy walką ze smogiem oraz emisją dwutlenku węgla. Ta część przemówienia robiła wrażenie. Szkoda jednak, że potem podkreślił brak naukowego konsensusu w zakresie wpływu człowieka na klimat (sic!). Trzeba jednak przyznać, że to był jednorazowy wybryk. (Całe przemówienie można znaleźć na profilu FB Kancelarii Prezydenta: https://www.facebook.com/notes/kancelaria-prezydenta-rp/prezydent-powinni%C5%9Bmy-si%C4%99-przygotowywa%C4%87-do-zmian-klimatu/2417055401702922/)

Napisaliśmy najpierw o prezydencie, choć pierwszy na konferencji przemawiał minister środowiska Henryk Kowalczyk. Przede wszystkim podkreślił on, że COP24 zakończył się sukcesem. Zwrócił także uwagę na ostatni raport IPCC o znaczeniu granicy 1,5 st. C dla polityki klimatycznej. Dobre wrażenie przyćmił jednak bon mot o pozytywnych skutkach wzrostu globalnej temperatury nawet do 3 st. C, mimo podkreślenia przewagi skutków negatywnych nad pozytywnymi chwilę później.

W przemówieniu ministra Sławomira Mazurka pojawiła się także wzmianka o projekcie ADAPTCITY – nawet obarczona wykrzyknikiem. Uwieczniliśmy ją na zdjęciu.

Po tych przemówieniach oficjalni goście wręczali nagrody dzieciom, które wzięły udział w konkursie dla szkół promującym projekt 44MPA.

Konferencja prasowa

Następnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Henryka Kowalczyka, doradcy Prezydenta RP – Pawła Sałka oraz wiceministra – Sławomira Mazurka. Niestety zdominowały ją tematy nieadaptacyjne, np. ciepłownia geotermalna w Toruniu czy masowy odstrzał dzików.

Fot. Ministrowie i doradca prezydenta podczas konferencji prasowej 44MPA.

Prezentacje i dyskusje

Po części oficjalnej odbyły się prezentacje oraz dwa panele dyskusyjne, przedzielone przerwa na tort niespodziankę.

Z prezentacji przede wszystkim warto wymienić omówienie rezultatów badań świadomości Polaków dotyczącej m.in. zmian klimatu. Okazuje się, że w 2018 roku sięgnięto ponownie, po zawieszone od 2015 roku badania trackingowe świadomości ekologicznej Polaków i wykonano ich kolejny zestaw. Jednym z najbardziej istotnych skutków zmian klimatu dla mieszkańców miast jest m.in. zniszczenie mienia (61% ankietowanych), ale także… konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów na chłodzenie mieszkań (54% ankietowanych). Także 51% Polaków zauważania już obniżenie komfortu życia w wyniku zmian klimatu, skąd już chyba o krok od stwierdzenia, że zmiany klimatu wpływają negatywnie na nasze zdrowie, choć wśród badanych nie jest to jeszcze wiedza powszechna (ok. 30% badanych zna te zależności).

W pierwszym panelu rozmowa toczyła się wokół wyników projektu 44MPA oraz perspektyw wdrażania Miejskich Planów Adaptacji w Polsce. Rozmówcy, głównie z samorządów, podkreślali, że w zakresie adaptacji wiele się już w miastach dzieje. Zwracali jednak uwagi na potrzeby, np. wprowadzenia adaptacji do wymagań technicznych dla nowych budynków czy zagadnień planowania przestrzennego. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział przeznaczenie 700 mln EUR na potrzeby adaptacji w miastach w najbliższym okresie. Zresztą część tych środków, także na przygotowanie MPA dla mniejszych miast, już jest uruchomiona.

W drugim panelu kontynuowano wątek wdrażania działań adaptacyjnych. Wydaje się, że najważniejszym przesłaniem tego panelu było odpowiednie równoważenie akcentów pomiędzy finansowaniem, zarządzaniem i świadomością mieszkańców. W pytaniach powrócił jednak wątek m.in. planowania przestrzennego.

Całość konferencji była transmitowana na żywo na profilu Facebook „Wczujmy się w klimat”: https://www.facebook.com/44mpaPL/

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz