Na wieżowcach we Wrocławiu zamontowano prawie 3 tys. paneli słonecznych

Na wieżowcach we Wrocławiu zamontowano prawie 3 tys. paneli słonecznych

Składająca się z blisko 3 tys. paneli słonecznych elektrownia fotowoltaiczna powstała na dachach 35 wrocławskich wieżowców. Z energii wytworzonej przez siłownię skorzysta 15 tys. osób; zasili ona części wspólne budynków.

Prace nad instalacją paneli fotowoltaicznych trwały półtora roku. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe przeznaczyła na ten cel łącznie 4,2 mln zł pochodzących z ogólnopolskiego programu Prosument, z czego 1,7 mln zł w formie dotacji WFOŚiGW, a 2,5 mln zł w formie pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach.

Wrocławski projekt to największa rozproszona elektrownia w Polsce, unikatowa także w Europie – Instalacje solarne znajdujące się na dachach nieraz odległych od siebie budynków, dostarczą prąd jako jedna elektrownia. Łączna moc elektrowni to 700 tys. kWh rocznie. Produkcja energii ze źródeł rozproszonych nie wymaga kosztownych nakładów na infrastrukturę, jak linie przesyłowe, stacje transformatorowe i inne urządzenia systemu energetycznego. Daje natomiast bardzo wymierne profity ekonomiczne dla wszystkich spółdzielców, a na dodatek to energia całkowicie czysta. Dzięki tej inwestycji o ponad 600 ton rocznie ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla do atmosfery.
Instalacja elektrowni przyniesie też korzyści finansowe. Mieszkańcy otrzymają tańszy prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne dla oświetlenia części wspólnych budynków i nie będą musieli płacić za prąd tyle ile do tej pory.

Inwestycję zrealizowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wrocław Południe” w ramach ogólnopolskiego programu Prosument, przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Pierwszą pilotażową elektrownię słoneczną w ramach programu Prosument spółdzielcy uruchomili w maju 2016 r. na budynku przy ul. Świeradowskiej. Zainstalowano wtedy 153 panele fotowoltaiczne i już przyniosła korzyści finansowe. – Koszt energii elektrycznej, która zasila części wspólne obniżył się o 15,5 tys. zł w stali roku.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz