Tunel energetyczny – ochrona sieci energetycznych przed zerwaniem w czasie wichur

Tunel energetyczny – ochrona sieci energetycznych przed zerwaniem w czasie wichur

Adaptacja do zmian klimatu w miastach musi odbywać się na różnych poziomach. Jednym z nich jest ochrona przed niszczeniem sieci energetycznych w czasie burz i porywistych wiatrów. Zerwane linie energetyczne to brak prądu i znaczne utrudnienia dla mieszkańców miast. Ciekawe rozwiązanie zapobiegania problemom z dostarczaniem prądu a także obniżania kosztów konserwacji i modernizacji sieci przesyłowych jest budowa tuneli energetycznych głęboko pod ziemią, pod istniejącą infrastrukturą ulic i dróg. Rozwiązanie takie właśnie powstało w Londynie.


W lutym tego roku w Londynie oddano do użytku 35 km tunelu energetycznego, który ma pomieścić 200 km kabli wysokiego napięcia. Nowa infrastruktura łączy wschodnie części miasta. Koszt inwestycji to około 1 miliard funtów. Siedem lat temu brytyjski operator systemu przesyłowego Nationa Grid rozpoczął projekt budowy energetycznych tuneli dla sieci wysokiego napięcia. Projekt dotyczący modernizacji sieci przesyłowej i jest krokiem w kierunku zarządzania zmieniającymi popytem i podażą energii elektrycznej w Londynie, jak również odpowiedzią na przyszłe energetyczne zapotrzebowanie miasta i energię pochodzącą głównie z OZE.

W tunelu zainstalowano dziesięć nowych obwodów transmisyjnych 400 kV, z pomocą których Londyn będzie zaopatrywany w 20% energii. W czasie konstrukcji tunelu inżynierowie korzystali wyłącznie z pojazdów napędzanych energią elektryczną. Całość zbudowano z pomocą maszyny drążącej TBM o średnicy 3,4 m.

Brytyjski operator systemu przesyłowego National Grid w swojej polityce rozwoju stawia na budowę tuneli energetycznych, które mają być alternatywą dla napowietrznych linii energetycznych ze względu na bezpieczeństwo i niższe koszty obsługi infrastruktury energetycznej. Tunele energetyczne to również adaptacja do zmian klimatu. Zerwane sieci energetyczne nie będą już problemem w czasie nagłych burz z silnymi, porywistymi wiatrami. Sieci energetyczne umieszczane w tunelach to również korzyści dla mieszkańców miasta – w czasie ich konserwacji czy modernizacji nie jest zakłócany ruch na ulicach. Tunel jest najpoważniejszą, energetyczną inwestycją w Londynie od 60 lat XX wieku.

źródło: www.londonpowertunnels.co.uk

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz