Nadmiar wody deszczowej zalegającej na ulicach po ulewnych deszczach to problem wielu mieszkańców Warszawy. Rozwiązaniem może być tworzenie ogrodów deszczowych. W Warszawie 19 listopada odbędą się bezpłatne praktyczne warsztaty na temat tworzenia ogrodu deszczowego.
Woda opadowa spływająca z dachu garażu przy ul. Białobrzeskiej 66B, która nie jest odprowadzana do zieleni tworzy duże, utrudniające przejście kałuże błotne. Rozwiązaniem tego problemu może być stworzenie ogrodu deszczowego. Mieszkańcy również mogą włączyć się w prace przy osiedlowym zieleńcu. W niedzielę, 19 listopada, w godz. 10.00-15.00, na terenie bezpośrednio przylegającym do garażu odbędą się warsztaty, podczas których zagospodarowana zostanie newralgiczna przestrzeń, na której często występują duże i uciążliwe kałuże. Prace nie tylko wpłyną na poprawę dojścia, ale także znacząco wpłyną na estetykę. Dzięki współpracy Fundacji Sendzimira i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy – w ramach projektu „Warszawa chwyta wodę” – powstanie tam ogród deszczowy! Zmiany sprawią, że oczyszczona woda deszczowa popłynie w kierunku istniejącego zagłębienia w trawniku, zasili rośliny, a jednocześnie wyeliminuje podtopienia na nierozszczelnionym chodniku.
Ogród deszczowy, pełniąc funkcję przyrodniczo-retencyjną rozwiąże istotne problemy nękające użytkowników domku. Podczas warsztatu, uczestnicy będą mogli także wysłuchać prelekcji o konieczności zwiększania retencji krajobrazowej w mieście w kontekście zmian klimatu.
Warsztaty towarzyszące powstawaniu ogrodu deszczowego są bezpłatne i otwarte dla wszystkich, bez względu na wiek i doświadczenie. Uczestnicy powinni ze sobą zabrać wygodne ubranie robocze. Wszyscy otrzymają rękawiczki oraz niezbędne narzędzia i materiały.
Ogrodem deszczowym określa się nasadzenia roślin w gruncie bądź pojemniku, które usuwają zanieczyszczenia z przepływającej wody deszczowej zbieranej z powierzchni dróg, placów i dachów. Chociaż ogród deszczowy przypomina zwykły ogród, sadzone są w nim szczególnie rośliny hydrofitowe. Ich korzenie bądź kłącza zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej przez siebie wody. Ogrody deszczowe można tworzyć przy budynkach, a ich wykonanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu.