Szczecin i wiatr od morza

Szczecin i wiatr od morza

Klimatyczne Forum Metropolitalne przeniosło się z Krakowa, do Szczecina. W Szczecinie zanieczyszczenie powietrza nie jest zjawiskiem niepokojącym, bo przewiał je wiatr. Ale wiatr też może być kłopotliwy.

Szczeciński Obszar Metropolitalny

Jest kilka pozytywnych rozwiązań, które nas w Szczecinie zaskoczyło. Pierwszym jest m.in. stabilność i aktywność Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Instytucjonalnie taki obszar działa już od roku 2005, ale wcale nie opierał się do tej pory na działaniach związanych z transportem publicznym. Wręcz przeciwnie, integracja transportowa dopiero będzie realizowana, natomiast gminy wspierały się w nieco mniej eksponowanych zagadnieniach, np. organizacji aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Ambitniejszym już zadaniem było przygotowanie zintegrowanego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, który obecnie jest chyba najbardziej kosztownym programem tego typu w Polsce.

Bastion OZE

Województwo Zachodniopomorskie jest największym bastionem odnawialnych źródeł energii w Polsce. To w tym województwie najdłużej funkcjonował program obniżenia niskiej emisji KAWKA, a także swoją regionalną kontynuację miał ogólnopolski program PROSUMENT. Pewnym zaskoczeniem było więc wśród referatów umieszczenie informacji o osiągnięciach w budowie jednej z większych w Polsce instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów. Produkuje ona zarówno prąd, jak i ciepło dla miasta, ale nie ma pewności czy jest to faktycznie odnawialne źródło energii.

Bezdomni i kokpit finansowy

Wracając do adaptacji do zmian klimatu mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawego referatu dotyczącego zdrowia mieszkańców Szczecina. Analizy dotyczące miasta poszły tak daleko, że wiadomo nawet gdzie i przed jakimi zjawiskami atmosferycznymi (głównie mrozem, wiatrem i burzą) należałoby chronić osoby bezdomne. To objaw dobrej roboty ze strony Wydziału Spraw Społecznych. Nie mniejszy podziw wzbudził kokpit finansowy przygotowany przez służby skarbnika, w którym zasiada prezydent miasta i ocenia ile jeszcze ma finansowego paliwa aby jechać z maksymalną prędkością rozwoju. Rzadko kiedy spotyka się tak przyjaźnie przekazaną wiedzę z zakresu księgowości.

Perełka

Na koniec jeszcze perełka z dziedziny planowania przestrzennego. W czasach kiedy wielu z nas narzeka na przegęszczenie nowo budowanych osiedli mieszkaniowych Szczecin już od dawna stosuje wskaźnik minimalnego udziału terenów rekreacyjnych na terenach budowlanych 10m2 na mieszkanie. Okazuje się, że powierzchnia biologicznie czynna to nie wszystko czym można bronić jakości przestrzeni.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz