W czwartek 15.02 2018 r. o godz. 18.00 w parku Jordana odbyło się oficjalne odsłonięcie unikalnej na skalę światową instalacji -Smog Free Tower, czyli wieży pochłaniającej zanieczyszczenia powietrza. Jest to czasowa ekspozycja plenerowa, autorstwa holenderskiego projektanta Daana Roosegaarde’a. Budowę Smog Free Tower zainicjował ING Bank Śląski, który jest patronem prezentacji w Krakowie.
Smog Free Tower to największy oczyszczacz smogu na świecie. Siedmiometrowa wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza. Instalacja jest wyposażona w przyjazną środowisku technologię pozwalającą filtrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Efektywność wieży została potwierdzona przez politechnikę w Eindhoven. Wieża jest mobilna, dzięki czemu można ją umieszczać w miejscach, gdzie jest najbardziej potrzebna. Kraków został wybrany do tego projektu nieprzypadkowo. Jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza.
Smog Free Project rozpoczął swoje światowe tournée od Chin, gdzie w 2016 roku skutecznie zwrócił uwagę na problem smogu. Projekt jest częścią szerszej wizji „Krajobrazy przyszłości” – motywu przewodniego w twórczości autora, łączącego ludzi, technologie i otoczenie do działań zmierzających ku poprawie jakości życia w środowisku miejskim.
Daan Roosegaarde projektant antysmogowej wieży i innowator z Holandii zapewnia, że efekty jej działania są odczuwalne w promieniu 25 metrów. W promieniu 25 m mamy czyste powietrze (o 75 procent czystsze niż bez działania wieży).
Sposobem na finansowanie projektu jest jego projektu jest crowfunding. Na stronie internetowej www.kickstarter.com zbierane były fundusze na budowę prototypowej wieży w Rotterdamie. Częścią projektu crowfundingowego jest również specjalna biżuteria – pierścionki i spinki do mankietów z oczkami, w których zatopiono sadzę z oczyszczanego powietrza.
Partnerstwo ING Banku Śląskiego w projekcie wynika z zaangażowania w działania związane z ochroną środowiska. W grudniu 2017 roku bank ogłosił deklarację ekologiczną, w której zobowiązał się do wspierania projektów związanych z walką z zanieczyszczeniami. Postulaty te są realizowane m.in. poprzez preferencyjne kredyty na domy pasywne i ekologiczne oraz wciąż rozbudowywaną flotę samochodów elektrycznych banku. Smog Free Tower wpisuje się w strategię i działania proekologiczne ING Banku Śląskiego. Krakowianie będą mogli oglądać instalację do połowy kwietnia.
Smog Free Project powstał dzięki pomocy Miasta Kraków i Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (MOCAK-u).
zdjęcia źródło: www.studioroosegaarde.net
źródło informacji: materiały prasowe ING Bank Śląski S.A. www.krakow.pl