Samorządowcy Radomia myślą o przyszłości

Samorządowcy Radomia myślą o przyszłości

Kolejnym miastem, którego włodarze podejmują działania związane ze zmianami klimatu jest Radom. Przedstawiony przez miasto program ma charakter unikatowy, co doceniła zarówno Komisja Europejska, jak i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które w sumie przyznały niemal 90% dotację dla tego przedsięwzięcia.

O szczegółach programu możemy dowiedzieć się z artykułu zamieszczonego na portalu radom24.pl, a z którego treścią mogą się nasi Czytelnicy zapoznać poniżej.

Ograniczenie ryzyka powodzi, poprawa jakości wód powierzchniowych i tworzenie przyjaznego mikroklimatu – to cele projektu, który będzie realizowany w Radomiu przy udziale funduszy unijnych oraz dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całość inwestycji to koszt 24 milionów złotych.

Projekt nosi nazwę „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miejskiej Radomia”. Prezydent Radosław Witkowski podpisał dziś umowę z Komisją Europejską na dofinansowanie w ramach programu LIFE. Jest to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu w perspektywie finansowej 2014-2020. Partnerami miasta w tym projekcie są: Wodociągi Miejskie, Uniwersytet Łódzki oraz warszawska firma – FPP Enviro Sp. z o.o.

Zasadniczym celem projektu jest zwiększenie odporności na zmiany klimatu, w tym przede wszystkim na ryzyka powodzi i podtopień oraz susz. Chodzi o to, by w okresie wzmożonych opadów gromadzić nadmiar wody, a w okresie suszy wykorzystywać zgromadzone zapasy. Ma temu służyć szereg konkretnych przedsięwzięć. – W planach mamy m.in. oczyszczenie zalewu na Borkach, przywrócenie naturalnego biegu Mlecznej w miejscu, w którym powstaje Park Kulturowy oraz budowa zbiornika retencyjnego na Potoku Północnym w okolicach ulicy Szklanej. Chcemy by pełnił on funkcję retencyjną i rekreacyjną – wylicza prezydent Radosław Witkowski.

W ramach programu planowana jest także budowa na terenie miasta około 20 mniejszych zbiorników i niecek chłonnych, których zadaniem będzie gromadzenie wód opadowych w pobliżu miejsc zagrożonych lokalnymi podtopieniami. W ich okolicach będą tworzone mikrosiedliska m.in. płazów, ważek i ptaków. Lokalizacja zostanie określona po przeprowadzeniu inwentaryzacji przyrodniczej i stworzeniu map obszarów wrażliwych na ekstremalne warunki pogodowe. – To innowacyjne i unikatowe przedsięwzięcie. W całym kraju do realizacji w ramach programu LIFE zostały zakwalifikowane tylko dwa projekty. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które przeprowadzi analizę wrażliwości na zmiany klimatyczne oraz wdroży nowoczesne metody gospodarowania wodą deszczową – podkreśla prezydent.

Projekt zakłada także monitoring efektów. Będą m.in. prowadzone badania jakości wody, a także ankiety wśród mieszkańców na temat poprawienia jakości życia. W planie jest też wydanie materiałów informacyjnych i promocyjnych, stworzenie strony internetowej projektu, realizacja filmu promocyjnego i organizacja konkursu dla szkół. Będą to działania nakierowane na podniesienie wiedzy o zmianach klimatu i znaczeniu właściwej gospodarki wodami deszczowymi.

Jak informuje Radio Plus Radom, warta 24 miliony złotych inwestycja ma być w 80% dofinansowana z zewnątrz – ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cały projekt ma zostać zrealizowany do końca 2020 roku.

źródło: radom24.pl
zdjęcie tytułowe: www.radom.pl

Przypominamy, że strony serwisu adaptcity.pl są otwarte dla innych miast, które chciałby przedstawić swoje działania nie tylko w obszarze adaptacji do zmian klimatu, ale również w zakresie ich mitygacji. Zainteresowanych prosimy o kontakt lub nadsyłanie gotowych materiałów na adres m.korzynski@ine-isd.org.pl.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz