Przecieramy szlaki dla działań Ministerstwa Środowiska

Przecieramy szlaki dla działań Ministerstwa Środowiska

12 lutego Ministerstwo Środowiska przedstawiło swoje plany opracowania strategii adaptacji polskich miast do zmian klimatu. Na konferencji inaugurującej projekt ministerstwa dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju przedstawił wstępne wyniki badań przeprowadzonych wśród władz samorządowych nt. adaptacji do zmian klimatu, opracowane na potrzeby realizacji projektu „Adaptcity”. Celem projektu jest opracowanie strategii adaptacji Warszawy do zmian klimatu w oparciu o mapy klimatyczne. Wojciech Szymalski zachęcał także przedstawicieli i przedstawicielki samorządów miast do współpracy w ramach tego projektu oraz korzystania z rozwiązań i dorobku, który będzie wypracowany w najbliższych miesiącach tym zakresie przez Instytut na rzecz Ekorozwoju.

strategia-adaptacji-miasta-do-zmian-klimatu

Dr Wojciech Szymalski, Instytut na rzecz Ekorozwoju. Fot. A. Kucińska, InE

Więcej rzetelnej wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji

Wojciech Szymalski podkreślił, że z badań przeprowadzonych na zlecenie Instytutu na rzecz Ekorozwoju wynika, że władze samorządowe uznają zmiany klimatu za ważny temat, deklarują jednak niewystarczającą wiedzę w tym zakresie. Koordynator projektu „Adaptcity” zachęcał uczestników i uczestniczki spotkania do czerpania informacji na ten temat oraz na temat adaptacji ze źródeł naukowych, w tym źródeł upowszechnianych przez liczne organizacje pozarządowe specjalizujące się w tej problematyce. Te zaufane źródła powinny mieć pierwszeństwo przed środkami masowego przekazu – telewizją, Internetem czy radiem.

Plany Ministerstwa Środowiska 

Spotkaniem tym Ministerstwo Środowiska zainaugurowało przygotowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 własnego wniosku, który będzie miał na celu stworzenie strategii adaptacji do zmian klimatu dla kilkudziesięciu największych polskich miast. Realizując projekt „Adaptcity” w Warszawie przecieramy tym samym szlaki dla działań ministerstwa. Dorobek projektu „Adaptcity” posłuży innym miastom w przygotowaniu własnych strategii.

przedstawiciele-Ministerstwa-Srodowiska

Fot. A. Kucińska, InE

Spotkanie otworzył minister środowiska Maciej Grabowski, uczestniczyli w nim także Marcin Korolec, wiceminister środowiska, Waldemar Sługocki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz przedstawicielki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stronę samorządową reprezentowali prezydenci oraz pracownicy i pracownice urzędów miejskich.

Więcej informacji o spotkaniu można przeczytać na stronie Ministerstwa Środowiska KLIMADA: http://klimada.mos.gov.pl/blog/2015/02/12/2804/

 

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz