Polskie miasta coraz więcej inwestują w zieleń

Polskie miasta coraz więcej inwestują w zieleń

Inwestycja w zieleń miejską to, co prawda, duże koszty, ale korzyści płynące z nowych nasadzeń czy rewitalizacji starych parków są olbrzymie. Drzewa pomagają w miastach ochładzać budynki i przynoszą ludziom ulgę podczas fal upałów. Bezpośrednio poprzez cień, który schładza teren miejski, a pośrednio przez odparowywanie wody, co ochładza powietrze. Drzewa chronią zarówno przed palącym słońcem, jak i zimowymi wiatrami, pomagając oszczędzać energię. Sekwestrują węgiel, pochłaniając i przechowując dwutlenek węgla, a liście usuwają z powietrza szkodliwe dla człowieka pyły zawieszone.
Wiosna i jesień to czas, kiedy na ulicach robi się nowe nasadzenia drzew, krzewów oraz kwiatów. Władze miast i mieszkańcy są zgodni, że zieleń miejska jest niezmiernie potrzebna. Wiele projektów składanych w ramach budżetu partycypacyjnego dotyczy właśnie zieleni miejskiej, a władze coraz więcej pieniędzy przeznaczają na nowe nasadzenia.

Warszawa coraz bardziej zielona
Stolica pod względem zieleni miejskiej zmienia się nie do poznania. Akcja „Milion drzew dla Warszawy”, regularne zazielenianie ulic, tworzenie skwerów i rewitalizowanie parków – to inicjatywy, które z dużym rozmachem realizuje stołeczny Zarząd Zieleni. Najnowsza ukończona inwestycja, której pomysłodawcami byli mieszkańcy stolicy, to rewitalizacja zieleni przy ul. Świętokrzyskiej – od ul. M. Kopernika do ronda ONZ. Arteria zmieniła się po zakończeniu budowy drugiej linii metra – przestrzeń została uporządkowana, więcej miejsca przeznaczono dla pieszych i rowerzystów, pojawiła się mała architektura.
Tej jesieni Zarząd Zieleni m.st. Warszawy nasadził 300 tys. kwiatów. Większość z nich rozkwitnie na wiosnę w pasach przyulicznych, w parkach i ogrodach, a także na śródmiejskich placach. W sumie w Warszawie w ostatnich latach nasadzonych zostało 1,5 mln kwiatowych cebulek, rozkwitną wiosną na powierzchni ponad 5,5 tys. m2. Nowe kwietniki pojawią się m.in. na placu Jacka Kuronia na Żoliborzu czy w al. Rzeczpospolitej w Wilanowie. Zdecydowana większość kwiatów to tulipany, których pojawi się kilka odmian oraz kolorów. Zupełną nowością będą szafirki armeńskie, którymi wysadzone zostaną misy pod drzewami wzdłuż Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich.
W październiku w wawerskim Lesie Mojej Matki w ramach różnych akcji społecznych posadzono około 35 tysiąca sadzonek. Wśród nasadzonych drzew znalazły się dereń świdwa, grusza pospolita, jabłoń dzika, jarząb pospolity, klon jawor oraz trzmielina. Koszt jesiennych nasadzeń przekroczył 300 tys. zł.
W Krakowie 100 nowych drzew w każdej dzielnicy
W tym roku mieszkańcy Krakowa mocno poparli projekty zakładające zazielenienie miasta. Największym zainteresowaniem cieszył się projekt „Zalew Bagry – zagospodarowanie”. Zakłada zagospodarowanie wschodniego fragmentu zalewu, tak by można go było wykorzystywać do celów rekreacyjno-wypoczynkowych. W planach jest uruchomienie bezpiecznego kąpieliska, uporządkowane terenów zieleni, zbudowanie i wyremontowanie ścieżek, zainstalowanie oświetlenia i małej architektury. Budżet inwestycji to 3 mln zł. W planach miasta i obywateli są nasadzenia 100 drzew w każdej z 18 dzielnic Krakowa, budowa tężni solankowych służących mieszkańcom w oczyszczeniu dróg oddechowych w dniach o szczególnie złej jakości powietrza w mieście oraz wiosenno-letnio-zimowe nasadzenia drzew, krzewów oraz kwiatów w każdej dzielnicy miasta oraz rewitalizacja parku przy ulicy Wadowickiej.
W Łodzi coraz więcej zielonych woonerfów
Władze Łodzi dozieleniają miasto. Przy trasie WZ miasto posadziło ponad 2 tys. drzew, m.in. 400 sztuk na odcinku retkińskim. Na placu przed urzędem marszałkowskim oraz domem handlowym „Central” posadzono kolejnych 55 drzew. Łodzianom spodobały się zmiany i proszą o jeszcze więcej zieleni. W rezultacie między ul. Piotrkowską i Sienkiewicza pojawi się 6 wiśni „Kanzan”, 16 jarzębów „Dodong”, 11 platanów klonolistnych i 22 śliwy wiśniowe „Nigra”. To starannie dobrane gatunki wysokiej jakości drzew, wykazują się dużą odpornością na warunki miejskie, a przy okazji pięknie wyglądają. Koszt dodatkowych nasadzeń przed urzędem marszałkowskim i „Centralem” to 92 tys. złotych. Z kolei przed hotelem Ibis łódzki Zarząd Zieleni Miejskiej posadził niedawno 12 drzew i prawie 600 krzewów.
Zielona Gdynia
Na jesieni tego roku w Gdyni rozpoczął się proces nasadzania 500 drzew oraz 10 tys. różnego rodzaju krzewów. Przybliżony koszt nasadzenia jednego drzewa i jego trzyletnia pielęgnacja to koszt ok. 1000 zł. Będą to głównie drzewa liściaste, o obwodzie pnia 18-20 cm i wysokości około 5 metrów. Wiosną tego roku w Gdyni posadzono już 300 drzew, co łącznie da ponad 800 sztuk nasadzonych w całym roku.
Nowa zieleń pojawi się między innymi w takich dzielnicach, jak Oksywie, Pogórze, Chylonia, Pustki Cisowskie, Demptowo, Grabówek, Orłowo, Wielki Kack, Karwiny, Witomino, Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowa, Redłowo i Kamienna Góra.
Wielki powrót zieleni w Poznaniu
Drzewa powrócą na poznańskie Stare Miasto, planowane jest posadzenie ok. 20 drzew. Na terenie Wildy zasadzonych zostanie 25 nowych drzew. W realizacji jest zagospodarowanie zielenią skwerów przy ul. Fabrycznej i Hetmańskiej. W obrębie północno-zachodnich Jeżyc planowane jest posadzenie ok. 150 drzew.
Na terenie Nowego Miasta realizowane będą obsadzenia ok. 80 drzew, a na Grunwaldzie pojawi się ok. 70 drzew.

Toruń z 3 tysiącami nowych drzew
W 2017 r. przy toruńskich ulicach pojawi się niemal 3 tys. nowych drzew. W związku z rozbudową Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu usunięto 873 drzew. W zamian Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, które działają w imieniu inwestora, zostały zobowiązane do wykonania nasadzeń 2877 drzew. Prace rozpoczęły się wiosną. Do tej pory posadzono 690 sztuk. Pozostałe drzewa pojawią się do końca listopada 2017 r.
Olsztyn inwestuje w nowe zielone miejsce spotkań
Olsztyn za ponad 900 tys. zł zrewitalizuje skwer przy pl. Pułaskiego. Z zaniedbanej przestrzeni przeistoczy się w zielone i przyjazne miejsce integracji. W ramach inwestycji na skwerze przy ul. Pułaskiego powstaną nowe ścieżki piesze, zagospodarowana zostanie zieleń oraz zamontowane nowoczesne oświetlenie.

Przykładów miast, które inwestują w zieleń miejską jest w Polsce coraz więcej. Mieszkańcy chcą mieszkać w zielonym, przyjaznym otoczeniu. Pomysłów na zielone zagospodarowanie miasta jest coraz więcej. Parki kieszonkowe, miejskie ogródki, ogrody deszczowe czy zielone dachy to tylko niektóre z nich. Zieleń miejska to nie tylko już ozdoba miasta to również rozwiązanie wielu problemów z zakresu zmian klimatu adaptacji do nich. Teraz czekamy na wiosnę i rozkwit tych wszystkich drzew, krzewów i kwiatów, które zostały zasadzone tej jesieni w Polsce.

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz