Naukowcy dostrzegają związek między zanieczyszczeniem powietrza a problemem otyłości u dzieci.

Naukowcy dostrzegają związek między zanieczyszczeniem powietrza a problemem otyłości u dzieci.

Najnowsze badania opublikowane w anglojęzycznym czasopiśmie Enviromental Health sugerują , że ekspozycja dzieci na zanieczyszczenie powietrza w pobliżu jezdni  przyczynia się do zwiększenia wskaźnika masy ciała (BMI). Najbardziej narażone są dzieci małe.

Nowe badania dotyczyły 2318 dzieci w południowej Kalifornii i opierały się na wcześniejszych pracach, które zidentyfikowały zanieczyszczenie wynikające z ruchu drogowego jako głównego czynnik ryzyka niekontrolowanego wzrostu wagi u dzieci. Naukowcy odkryli, że dzieci, które były narażone na ekspozycję na zanieczyszczenia we wczesnym dzieciństwie są średnio o 1 kg cięższe niż osoby o mniejszym narażeniu na zanieczyszczenia z transportu.
Naukowcy wzięli pod uwagę szereg innych czynników, w tym płeć, pochodzenie etniczne i edukację rodziców, i sądzą, że jest mało prawdopodobne, aby różnice w diecie były wyłącznie odpowiedzialne za wzrost wagi.
Co prawda, jeszcze nie jest jednoznacznie określony mechanizm wpływu zanieczyszczeń na wzrost wagi, ale badacze przypuszczają, że toksyny prowadzą do przewlekłego stan zapalnego w organizmie. Może on mieć również wpływać na mózg, który reguluje apetyt i zmiany w metabolizmie tłuszczów. Jednak wciąż potrzeba więcej badań, aby wyjaśnić, w jaki sposób toksyny wdychane do płuc wpływają na komórki tłuszczowe w całym ciele. W eksperymentach na myszach wykazano, że zapalenie mózgu wywołane zanieczyszczeniem powietrza powoduje nadmierne objadanie się spowodowane lękiem.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazał, że 90% dzieci na świecie oddycha powietrzem złej jakości. Zaniepokojenie wpływem toksycznego powietrza na zdrowie dzieci rośnie, ponieważ badania wykazują poważne długoterminowe szkody zarówno dla ich zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Biorąc pod uwagę wpływ zanieczyszczeń na zdrowie dzieci i dorosłych ważne jest abyśmy rozsądnie wybierali miejsca zabaw i spacerów z dziećmi. Należy jak najmniej przebywać na obszarach wzdłuż dróg i ruchliwych arterii. Planując place zabaw, boiska przy szkołach należy wziąć pod uwagę, ich położenie, im dalej od ulicy tym lepiej.

Źródło: https://ehjournal.biomedcentral.com

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz