Mieszkania przyszłości

Mieszkania przyszłości

Zmiany w myśleniu o przyszłości możemy obserwować już dziś. Nowopowstające osiedla czy domy dążą do jak największego wykorzystania zdobyczy technologicznych oraz starają się być jak najbardziej przyjazne środowisku.

Wielu architektów i urbanistów w swoje projekty opiera na wykorzystaniu zieleni i odnawialnych źródeł energii a także zmieniającym się podejściu do przestrzeni wspólnych, przemieszczaniu się po mieście.
Jak będziemy mieszkać za 20-30 lat. Co będzie standardem?

Grupa ekspertów z Wrocławia postanowiła spróbować odpowiedzieć sobie na dwa pytania: jak za 10 lat będą wyglądać miasta, osiedla i nasze mieszkania, a czego możemy oczekiwać za lat 30. Te analizy doprowadziły do powstania raportu „Mieszkanie 2028/2048”, pierwszego takiego opracowania w Polsce. Został on stworzony dzięki współpracy dziesięciorga ekspertów z dziedzin: architektury, urbanistyki, technologii, kultury i socjologii. Do dyskusji o przyszłości zaproszeni zostali również mieszkańcy Wrocławia. W efekcie badania ankietowego oraz otwartych spotkań eksperckich udało się uzyskać wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań mieszkańców związanych z miastami przyszłości.
– Działając na rynku od trzydziestu lat obserwujemy, jak zmienia się sposób korzystania z mieszkań – tłumaczą pomysłodawcy projektu, architekci Dorota Jarodzka-Śródka oraz Kazimierz Śródka. – Widzimy, że w ostatnich latach zmiany nabierają tempa, stąd zrodziło się pytanie: czego będą oczekiwać ludzie? Jak my, jako architekci, powinniśmy podchodzić do nowych wyzwań? Czy da się do nich przygotować? Jak sprawdzić preferencje mieszkańców?
Stąd wybrana metoda – foresight, czyli prognozowanie oparte na wiedzy eksperckiej, analizie trendów i czynników zewnętrznych, która pozwala przewidzieć możliwe scenariusze rozwoju. Raport powstał jako narzędzie wspomagające zarządzanie przyszłością oraz budowanie społecznej wizji myślenia o tym, co się wydarzy. Stwarza również miejsce na debatę społeczną.

Eko-osiedla
Mieszkańcy coraz większą wagę przywiązują do ekologii, bo rośnie świadomość tego, jak wielki wpływ ma ona na życie. Dziś największe oczekiwania związane są z kwestią skutecznej walki ze smogiem. I właśnie produkty i usługi związane ze smogiem staną się najbardziej pożądanym przez mieszkańców rozwiązaniem i deweloperzy projektując infrastrukturę nowych osiedli z pewnością będą chcieli je oferować. Przykładem tego typu konceptu, który tworzony jest już dzisiaj jest Taiwan smog-twisting tower, który dzięki swojej konstrukcji oraz zastosowanym materiałom ma stanowić odpowiedź na problem zanieczyszczenia powietrza. W przyszłości tworzone będą coraz efektywniejsze rozwiązania. Mieszkańcy chcą by przestrzeń, w której żyją była bardziej zielona. Dlatego projektanci pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą pokrywać
roślinami w łatwy sposób nie tylko dachy, ale również elewacje budynków. Inną możliwością jest pokrywanie ścian niedocenionymi wcześniej algami, które są bardzo efektywnym producentem tlenu

Elastyczne domy personalizowane
Według jednego ze scenariuszy elastyczność i możliwość dostosowania przestrzeni do zmieniających się z wiekiem potrzeb stanie się najistotniejszym kryterium przy wyborze mieszkania. Elementy nieruchomości, całe pomieszczenia, a nawet budynki będą przez mieszkańców dowolnie modyfikowane, zaczynając od „doczepianych” balkonów, mobilnych przestrzeni do pracy, kończąc na modułowych częściach domu spełniających określone funkcje. Mieszkanie będzie zmieniać się przez cały okres użytkowania, zarówno w perspektywie krótkiej – w ciągu dnia adaptowane na pracownię, a w nocy sypialnię, jak i długiej – możliwość powiększania przestrzeni poprzez dostawienie kolejnych modułów. Dom to przestrzeń, w której mieszkaniec sam będzie decydował o tym, co jest mu potrzebne do życia, a co nie.

Samowystarczalne osiedla
Eksperci przewidują, że w perspektywie 30 lat osiedla mieszkaniowe przeobrażą się w swego rodzaju „miasta w miastach”. Będą samowystarczalne pod względem infrastruktury, a być może także zasobów energetycznych, realizując tym samym założenia zrównoważonego rozwoju. Ich autonomiczność polegać będzie na odrębności administracyjnej i finansowej, a także przetwarzaniu energii i odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Modelowym przykładem tego typu struktury jest Bastakiya, dzielnica Dubaju, która już dzisiaj jest niezależna pod względem energetycznym, a w dodatku zapewnia mieszkańcom własną, produkowaną lokalnie w specjalnie przeznaczonych do tego celu szklarniach, żywność.

Więcej informacji na temat scenariuszy przyszłości w bezpłatnym raporcie na stronie: www.mieszkaniaprzyszlosci.pl

Źródło: miasto2077.pl
www.mieszkaniaprzyszlosci.pl

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz