Miejskie biblioteki zielonymi oazami na mapach miast

Miejskie biblioteki zielonymi oazami na mapach miast

Biblioteka miejska to ważna inwestycja, która pełni rolę społeczną, a jak pokazują ostatnie trendy, jest także wyróżniającym się elementem krajobrazu miasta. Kiedyś rola biblioteki ograniczała się tylko do miejsca, w którym możemy wypożyczyć książkę. Obecnie rola bibliotek to misja: społeczna, edukacyjna, a w wielu wypadkach także i klimatyczna. Ponad 2000 lat temu pewien filozof – Cicero – powiedział: gdy masz bibliotekę i ogród – masz wszystko. Ta idea właśnie się urzeczywistnia.

Madryt – zielona biblioteka

Wkrótce w Madrycie zostanie zbudowana nowa biblioteka publiczna. Firma, która stworzyła projekt założyła, że budynek będzie prawie całkowicie pokryty bujną roślinnością. Roślinność będzie pokrywała cały budynek i oprócz stworzenia atrakcyjnego wyglądu budynku, będzie przede wszystkim pełniła funkcję bierną –  pomoże ocieplić bibliotekę w zimie i ochłodzi  jej wnętrza w gorących miesiącach letnich. Podstawa dwupiętrowego budynku będzie składać się z prostej konstrukcji z betonu i cegły pokrytej ciemnym tynkiem. Pierwsze piętro budynku będzie całkowicie przezroczyste dzięki szklanym fasadom od podłogi do sufitu. Na dolnym piętrze znajdą się pomieszczenia ogólnodostępne,  gdzie cisza nie będzie priorytetem. Na najwyższym piętrze znajdą się ciche strefy, w których odwiedzający będą mogli uczyć się i czytać. Z zewnątrz ten poziom  będzie całkowicie pokryty pnączami zasadzonymi na dachu budynku.

Bujna zieleń z czerwonymi rurkami i metalową siatką będzie wyglądać tak, jakby unosiła się nad ulicą, nadając bibliotece surrealistyczny, nieziemski wygląd. Jednak oprócz tego, że będzie przyciągać wzrok, koncepcja ta jest również bardzo praktyczna i zoptymalizowana pod kątem pod kątem środowiska. Zielone ściany i dachy zawsze dodają dodatkowy poziom izolacji. W tym przypadku winorośl pomoże schłodzić wnętrze w gorących miesiącach letnich, osłaniając je przed bezpośrednim światłem słonecznym. W budynku znajdzie się też kilka otwartych dziedzińców, które wpuszczą powietrze i światło do wnętrza. Po wschodniej stronie budynku będzie wystarczająco dużo miejsca, aby zasadzić miejski ogród warzywny. Dołączone do pomieszczeń w części biblioteki  przeznaczonej dla młodzieży – ogrody będą wykorzystywane do nauczania  o korzyściach płynących ze zdrowego trybu życia.

Medellin  – nowe miasto, nowe biblioteki, inne społeczeństwo

W mieście Medellin w Kolumbii, które jest sławne w związku z nieżyjącym już narkobosem  – Pablo Escobarem, mieszkańcy oraz władze miasta uruchomili kilka miejskich bibliotek. Biblioteki oprócz wspierania edukacji i rozwoju społecznego były i są też istotnym elementem „wychodzenia z biedy”  najbardziej ubogich i zaniedbanych dzielnic miasta. Najbardziej spektakularnym projektem z punktu widzenia społecznego i miejskiego było stworzenie bibliotek-parków. W sumie w latach 2008 – 2011 powstało 10 parków – bibliotek, które ze względu na otaczającą je zieleń pełnią także rolę miejsc rekreacji i odpoczynku wśród kojącej zieleni. Doskonałe budynki bibliotek, z architektonicznego i funkcjonalnego punktu widzenia, zostały umieszczone w najbardziej zaniedbanych częściach miasta, dzięki czemu zyskała lokalna społeczność, a i samo miasto zyskało bardziej przyjazny wygląd.

Thionville – wielofunkcyjna przestrzeń publiczna

Wiele zakamarków, a zarazem dużo przestrzeni, światła i niekonwencjonalnych rozwiązywań – taka jest biblioteka miejska we francuskim mieście Thionville. Nie tylko wnętrze biblioteki sprzyja kontaktom z literaturą, także jej dach to miejsce gdzie można cieszyć oczy zielenią i przestrzenią oraz oddawać się pasji czytania na świeżym powietrzu.

Warszawa – BUW

W latach 1996–2001 powstał nowy gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców miasta, jak i turystów. Ogrody na dachu biblioteki zostały otwarte 12 czerwca 2002 roku. Są one jednym z największych ogrodów dachowych w Europie – ich powierzchnia wynosi ponad hektar. Składają się z dwóch części: górnej i dolnej, połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą.

Holandia – najbardziej zielona biblioteka

Korenbeurs w Schiedam otrzymał nową rolę. Ten stary budynek, w którym sprzedawano zboże dla fabryki ginu Schiedam, został przekształcony w bibliotekę miejską. Godny uwagi jest kryty ogród biblioteki, z którego mogą korzystać wszyscy odwiedzający. To ogromna zaleta ponieważ w mieście nie ma dużo zieleni miejskiej. Przygotowania do tego przedsięwzięcia rozpoczęto w 2014 r. od poszukiwania solidnej koncepcji dla nowoczesnej i dostępnej biblioteki, która powinna być czymś więcej niż tylko miejscem, w którym można wypożyczać książki. Kilku architektów poproszono o sporządzenie planu, który miał uwzględniać otwarty dziedziniec.

Zwycięski projekt uwzględnił tą potrzebę i zaprojektowano wewnętrzny ogród, dzięki temu zmieniła się energia budynku- miejsce faktycznie zaczęło żyć. Uzyskano poprawę akustyki i komfortu w pomieszczeniach. W środku powstało także centrum dla dzieci które otrzymało nazwę: Zielone Laboratorium. To miejsce dla ekologicznych zajęć dla dzieci – od wysiewu roślin do budowy domów ptaków.

Wewnętrzny dziedziniec jest przykryty dachem, po którym znalazło się miejsce dla typowo holenderskiej roślinności. Rosną tutaj wolno-rosnące drzewa i krzewy, które są wiecznie zielone, znalazło się także miejsce dla ogrodu warzywno – ziołowego, z dobrodziejstw którego korzysta lokalna kawiarnia.

Źródła:

https://www.archdaily.com/804682/media-library-third-place-in-thionville-dominique-coulon-and-associes

https://inhabitat.com/3gatti-hopes-to-land-a-green-spaceship-in-madrid/

https://money.cnn.com/2017/11/16/news/colombia-medellin-libraries/index.html

https://intogreen.eu/the-greenest-library-in-the-netherlands/

 

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz